Giorgio Agamben'in politik felsefesi bağlamında istisna hali ve egemenlik üzerine inceleme
A study based on state of exception and sovereignity within the context of Giorgio Agamben's political philosophy
  1. Tez No: 550444
  2. Yazar: SEVGİ BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATEŞ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, çağdaş siyaset teorisi tartışmalarında merkezi bir öneme sahip olan“istisna hali”kavramı incelenecektir.“İstisna Hali”nin, siyasal düşünüşün temel temaları arasında yer alan şiddet, meşruiyet ve egemenlik ile girdiği ilişki, Giorgio Agamben'in konu üzerine kaleme aldığı eserlerden yola çıkılarak yapısal ve düşünsel boyutlarıyla analiz edilecek; Agamben'in istisna hali kavramsallaştırmasının Carl Schmitt ve Walter Benjamin'in düşünceleriyle örtüşen ve artışan boyutları metin içinde tahlil edilecektir. Agamben'in egemenliği,“belirsizlik bölgesi”ve“sınır”kavramlarıyla ilişkili olarak tarif ettiği, siyaset teorisinde egemenin gücü üzerine yapılan tartışmalara“kutsal insan”ve“çıplak hayat”gibi teorileriyle özgün bir katkı sağladığı görülmektedir. Tezde, Agamben'in bu görüşleri, farklı yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirilecek, egemenin hukuk ve şiddet ile girdiği ilişki irdelenecektir. İnceleme dar anlamda siyaset felsefesi ile sınırlı tutulmayacak, farklı edebi metinler ve tragedyalarda değişen açılardan gözlemlenebilen egemen iktidarın yapısal özellikleri, onun meşruiyetinin biyopolitika ile girdiği ilişkiye ve bunun yansımalarına bakılacak, edebi metinler bu anlamda kaynak olarak kullanılacaktır. Bunun yanı sıra, Agamben'in bazı kavramsallaştırmaları, Türkiye'nin siyasal koşulları çerçevesinde ortaya çıkan kimi olgular üzerinden de teorik olarak değerlendirilecektir. Anahtar Kelimeler : Agamben, istisna hali, egemenlik, kutsal insan, çıplak hayat, biyopolitika, potansiyel ve dil, Walter Benjamin, Carl Schmitt.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the“State of Exception”term, which has crucial importance in debates on contemporary political theory, is studied. The relation between“State of Exception”and violence, legitimacy and sovereign, which are the main themes of political thought, is analyzed structurally and ideationally on the basis of Giorgio Agamben's works, in which he held this matter. Therefore, the corresponding and exceeding dimensions by Agamben's conceptualization of“State of Exception”with Carl Schimitt and Walter Benjamin's ideas are studied in the text. It is found that Agamben defines“sovereign”relating it to the terms“Zone of Indistinction”and“Threshold; in this way, with his theories such as ”Homo Sacer“ and ”Bare Life," he has an inventive contribution to the debates in political theories on the power of Sovereign. In this thesis, Agamben's views are evaluated in terms of different approaches; the relation of sovereignty with law and violence is studied. The study is not limited to political philosophy in a narrow sense; the structural characteristics of sovereign power observed from different angels in various literary texts and tragedies, its legitimacy, its relation with biopolitics and its reflections are analyzed, and literary texts are used as a source in this perspective. In addition to these, Agamben's conceptualization is assessed on a practical bases in terms of the political situations in Turkey. Keywords : Agamben, state of exception, sovereignty, homo sacer, bare life, biopolitics, potential and language, Walter Benjamin, Carl Schmitt