Hadislere göre günah ve ceza
Sin and punishment according to the hadith
- Tez No: 550462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmamda, hadislere göre günah ve ceza konusu incelenmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde günah kavramı, hadislerde geçen günah kavramı ile yakın anlamlı kavramlar, sahabenin günah ve sevabı öğrenme metodu ele alınmıştır. İkinci bölümde, insanı günaha düşüren müessirler, sorumluluk ve ceza açısından günahlar, büyük ve küçük günahlar, günahkârlık, günahkârlığın insana tesiri, günahlardan sakınmak ve günahları affettirmek konularını ele aldık. Üçüncü bölümde ise hadislerde ceza kavramı ile yakın anlamlı kavramları işledik. Bunun yanında cezanın niteliği, verileceği mekân açısından gibi konuya dair meseleleri inceledik. Keza gönül dünyamızı kirleten bazı günahları, davranışları önleme, bunlardan kurtulma yolarını anlattık. Son bölümde de yaptıklarımızla başımıza gelenler arasındaki ilişkiyi ele aldık. Anahtar Kelimeler Günah, Ceza, Karşılık, Mükâfat.
Özet (Çeviri)
In this study,“Sin and Punishment According to the Hadith”is examined. The study is divided into three main sections. In the first chapter of our study;sin concept, near-synonymaus with sin-concept in hadiths, sin and mitzvah learning method of companions of prop Muhammad. Are discussed.In the second chapter; the factors that cause human to sin, sins in terms of responsibility and punishment, big sins and small sins, sinfullness, the effect of sinfulness on human, avoiding sins and forgiveness of sins are discussed. The third chapter; near-synonymaus concepts with the punishment-concept in hadiths are discussed On the other hand, nature of the punishments and the place where it will be given are mentioned. Likewise, in this study it is expressed to get rid of the ways of some sins which disrupting our inner peace the chapter it is dealt with whether there is any relationship between what we did and what will come true. Keywords Sin, Punishment, Provision, Reward.