Kadının İslam'daki ve batı toplumlarındaki konumunun sosyal düzen açısından incelenmesi
Analysis of women's location in İslam and west society in terms of social order
  1. Tez No: 593093
  2. Yazar: SALİHA ZEYNEP TEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tarihi süreçte kadının kimliğine ve konumuna bakıldığında kadınların genel anlamda erkeğe göre konumlandırıldığı ve ikinci planda olduğu görülmektedir. Özellikle eski medeniyetlerde ve Batıda yaklaşık yüz yıl öncesine kadar kadının kimi zaman insan olup olmadığı ve ruhunun varlığı tartışılmıştır. Bu hususta dinler ve toplumların gelenekleri belirleyici bir unsur olmuştur. Yahudilik ve Hıristiyanlık inancına göre, cennette yaşayan Hz. Adem'e yasak meyveden yediren Havva, onun cennetten kovulmasına neden olmuş, böylece ilk günahı işlemiştir. Bu durum kadınların nesilden nesile aktarılan cezasını doğurmuş ve bu olay nedeniyle kadın, Yahudilikte ve Hıristiyanlıkta suçlu ve kötü kabul edilmiştir. Bu iki dinin kutsal kitapları olan Tevrat ve İncil'de, kadının ilk günahı işlemesinin dışında yaratılışından itibaren eksik, kusurlu, şehvet veren, erkeği yoldan çıkarıp alçaltan, onurunu zedeleyen sinsi bir varlık olarak tavsif edilmiştir. Bu yüzden mal mülk edinme, eğitim görme gibi temel insan haklarından yoksun bırakılmış ve erkeğin kölesi olarak görülmüştür. İslam dini ise kadın ve erkeğin insan olmalarından kaynaklanan temel insan haklarının tamamından eşit şekilde yararlanmasını sağlamıştır. İslam'ın temel kaynakları olan Kur'an ve hadislerde kadın ve erkeğin sahip oldukları özelliklere göre karşılıklı görev ve sorumluluklarının bulunduğu açık olarak ortaya konmuştur. Anne olma özelliğinden dolayı kadınların ayrıca bir değere sahip olduğu ve insanların günah işlemeleri durumunda adil bir şekilde yargılanacakları da yine Kur'an ve hadislerde belirtilmiştir. Farklı ülkelerde farklı zamanlarda, farklı uygulamalar olsa da İslam'ın temel kaynaklarında kadınların aleyhine hiçbir hüküm bulunmamaktadır. İslam, kadın haklarının çiğnenmesini engellemiş ve onları koruyan sağlam bir zırh vazifesi görmüştür. Yahudilik ve Hıristiyanlığın etkisiyle kadına olumsuz gözle bakan Batı toplumlarında kadın sorununa yakın dönemlere kadar sessiz kalınmıştır. Bu durumu yargılamayan ve itiraz etmeyen kadınlar asırlar boyu hayatlarını bu bakış açısının getirdiği zor şartlar altında devam ettirmişlerdir. Zamanın ilerlemesi, Fransız İhtilali ve Sanayi Devrimi gibi yeni fikir ve düşünce oluşumların ortaya çıkmasıyla Batıda kadınlar bu haksız ve adaletsiz konumunu yargılamaya başlamışlardır. Kadınların mevcut düzene itiraz etmeleri ve gruplaşarak topluluklar halinde hak arayışına girmeleri çok geç de olsa sonuç vermiştir. Bu çetin mücadeleler ve çabalar sonucunda kadınlara da temel insani hakların yanı sıra pek çok konuda hak tanınmıştır. Bu çalışmamızda bütün bu hususlar belgeler ışığında incelenmiştir. Aslında bir insanlık sorunu olan ve yüzyıllardır çözüme kavuşturulamamış olan bu sorunun asıl nedenleri bilimsel bir biçimde ortaya konmaya çalışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Looking at the identity and position of women in the historical process, it is seen that women are generally positioned according to men and are in the second place. Particularly in ancient civilizations and in the West, it was debated whether or not women were human beings and the existence of their soul until about a hundred years ago. The traditions of religions and societies have been decisive in this regard. According to the belief in Judaism and Christianity, Eve, who made Adam eat the forbidden fruit, caused him to be expelled from heaven, thus committing the first sin. This situation resulted in the punishment of women transferred from generation to generation and because of this event, the woman was considered guilty and ill in Judaism and Christianity. The Torah and the Bible, which are the sacred books of these two religions, have been described as a sneaky being that is incomplete, imperfect, lustful, misleading and humiliating the man since the creation of the woman apart from her first sin. For this reason, he was deprived of basic human rights such as property acquisition and education and was seen as a slave of man. Islam, on the other hand, has made it possible for women and men to enjoy all the fundamental human rights arising from the fact that they are human. In the Qur'an and the hadiths, which are the main sources of Islam, it is clearly revealed that women and men have mutual duties and responsibilities according to their characteristics. It is also stated in the Qur'an and hadith that women are also of value because of their motherhood and that people will be judged fairly if they commit sin. Although there are different practices at different times in different countries, there are no provisions against women in the basic sources of Islam. Islam prevented the violation of women's rights and served as a solid armor that protects them. In Western societies, which viewed women negatively due to the influence of Judaism and Christianity, the problem of women remained silent until recently. Women who did not judge and object to this situation have continued their lives for centuries under the difficult conditions brought by this perspective. With the advent of time and the emergence of new ideas and thoughts such as the French Revolution and the Industrial Revolution, women began to judge this unjust and unjust position in the West. The fact that women objected to the current order and grouped and searched for rights in communities gave results, even if it was too late. As a result of these difficult struggles and efforts, women have been granted rights on many issues besides basic human rights. In this study, all these issues are examined in the light of documents. In fact, the real causes of this problem, which is a human problem and could not be solved for centuries, have been tried to be put forward scientifically and suggestions have been made.