Kalça osteoartritli hastalarda bel ağrısı şiddetinin lumbar lordotik açı, fonksiyonel düzey, yaşam kalitesi ve korku kaçınma davranışına etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of low back pain severity on lumbar lordotic angle, functional level, quality of life and fear-avoidance behavior in patients with hip osteoarthritis
- Tez No: 550503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma kalça osteoartritinde bel ağrısı şiddetinin; lumbar lordotik açı, fonksiyonel düzey, yaşam kalitesi ve korku-kaçınma davranışına etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Kalça osteoartriti tanısı alan toplam 44 hasta (yaş aralığı: 50-78; 43 kadın, 1 erkek) bel ağrısı şiddetine göre iki gruba (Grup 1: 22, Grup 2: 22) ayrılmıştır. Grup 1'e orta-yüksek şiddette (3.5-10 cm) bel ağrısı şikayeti olan hastalar, Grup 2'ye hafif şiddette (0.5-3.49 cm) bel ağrısı şiddeti olan hastalar dahil edilmiştir. Ağrı şiddeti Görsel Analog Skala, kalça eklemi normal eklem hareketi Gonyometre, lumbar bölge normal eklem hareketi Modifiye Schober Testi, kalça fonksiyonu Harris Kalça Skoru, performans Süreli Kalk Yürü Testi, yaşam kalitesi Nottingham Sağlık Profili, korku-kaçınma davranışı Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve lumbar lordotik açı Surgimapspine (Version:2.2.9.9.6, Nemaris Inc., New York) bilgisayar yazılımı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of low back pain severity on lumbar lordotıc angle, functional level, quality of life and fear-avoidance behavior in patients with hip osteoarthritis. A total of 44 patients (age range: 50-78; 43 female, 1 male) with hip osteoarthritis were divided into two groups according to the severity of low back pain (Group 1: 22, Group 2: 22). Group 1 patients with moderate-high low back pain (3.5-10 cm), group 2 with mild low back pain (0.5-3.49 cm) were included in the study. The pain was assessed according to Visual Analogue Scale, range of motion of the hip was assessed with Goniometer, range of motion of the lumbar spine was evaluated by Modified Schober Test, hip function was evaluated by Harris Hip Score, the performance was evaluated by Timed Up and Go Test, quality of life was evaluated by Nottingham Health Profile, fear-avoidance behavior was evaluated by Tampa Scale of Kinesiophobia and lumbar lordotic angle was assessed with Surgimapspine (Version:2.2.9.9.6, Nemaris Inc., New York) software.