Total kalça artroplastisi sonrası spinopelvik ilişkinin radyolojik ve klinik açıdan değerlendirilmesi
Radiological and clinical evaluation of spinopelvic relationship after total hip arthroplasty
  1. Tez No: 758685
  2. Yazar: GÖKÇEN ARSLAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY CİNEVRE SOYUPEK, PROF. DR. TOLGA ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızda kalça osteoartriti olan hastalarda total kalça artroplasti (TKA) cerrahisinin lumbopelvik dizilime ve bel ağrısına olan etkilerini değerlendirmeyi amaçlanmıştır. Kalça osteoartriti tanısıyla TKA yapılmış olan 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hastaların sagittal balansını değerlendirmek amacıyla preoperatif 1 hafta içerisinde ve postoperatif çekilen lateral lomber ve pelvik grafiler retrospektif olarak değerlendirilip pelvik insidans (PI), pelvik tilt (PT), sakral slope (SS), lomber lordoz (LL) açıları Surgimap® software version 2.3.2.1 (New York, April 22,2020) programı ile hesaplandı. Hastaların preoperatif ve postoperatif bel ağrısı ve fonksiyonelliği sırasıyla Visual Analog Skala (VAS) ve Roland-Morris Engellilik Anketi (RME) ile değerlendirildi. Preoperatif ve postoperatif değerlendirme arasında radyolojik parametrelerde, VASbel ve RME skorları arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Operasyondan 12 ay ve sonrasında pelvik tiltteki değişim, VASbel ve RME skorları, ilk 12 ayda değerlendirilenlerden anlamlı olarak fazla saptandı (P=0,042). Preoperatif pelvik tilt değeri ile pelvik tilt değişimi arasında negatif korelasyon saptandı (p=0,009, r= -0,346). Postoperatif PT ile postoperatif VASbel (p=0,017, r=0,318) ve postoperatif RME (p=0,010, r=0,341) arasında pozitif korelasyon tespit edildi. Preoperatif PI ile VASbel değişimi (p=0,025, r=0,300) ve RME değişimi (p=0,025, 0,299) arasında pozitif korelasyon bulundu. Preoperatif PI-LL değeri ile postoperatif RME arasında da pozitif korelasyon mevcuttu (p=0,028, r=0,294). Operasyon sonrası pelvisi anteversiyona gelenlerde preoperatif pelvik tilt değeri, retroversiyona gelenlere göre daha fazla saptandı (p =0,028). TKA sonrası uzun dönemde bel ağrısı ve fonksiyonel dizabilitede artış olabilmektedir. Operasyon öncesi sagittal dizilim ve denge ayrıntılı değerlendirilmeli, hastalar operasyon sonrası olası bel ağrısı ve fonksiyonel yetersizlikler açısından bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigate the effect of total hip arthroplasty (THA) on lumbopelvic alignment and low back pain (LBP) in the patients with coxarthrosis This retrospective study included 56 patients with hip osteoarthritis who underwent THA. Preoperative and postoperative radiographic sagittal spinopelvic parameters, LBP and coxalgia severity, disability status were investigated by using lateral lumbosacral radiography, visual analogue scale (VAS) scores and Roland-Morris Disability Questionnaire (RDQ), respectively. Pelvic incidence (PI), pelvic tilt (PT), sacral slope (SS), lumbar lordosis (LL) angles Lateral lumbar and pelvic radiographs were calculated by using Surgimap® software version 2.3. There were no significant changes in sagittal alignment metrics, VASlbp and RME scores (p>0.05) but the mean pelvic tilt, VASlbp and RME scores of the patients evaluated at least 12 months after THA were significantly higher than those evaluated before 12 months (p=0.042). A negative correlation between preoperative PT and PT change (p=0.009, r= -0.346), positive correlations between postoperative PT and postoperative VASlbp (p=0.017, r=0.318), postoperative RME (p=0.010, r=0.341), positive correlation between preoperative PI and VASlbp change (p=0.025, r=0.300), RME change (p=0.025, 0.299), positive correlation between the preoperative PI-LL value and the postoperative RME (p=0.028, r=0.294) were found. Preoperative PT value was found to be higher in patients whose pelvis was anteversion after the operation compared to those who underwent retroversion (p = 0.028). Long-term low back pain and functional disability may increase after THA. The sagittal alignment and balance should be evaluated in detail before the operation and the patient should be informed in terms of low back pain and possible functional inadequacies after the operation.