Diz osteoartritli kadın hastalarda Q açısı ile klinik bulgular, radyolojik evre ve ultrasonografık değerlendirme arasındaki ilişkinin araştırılması
Relationship between Q angle and clinical findings, radiological stage, and ultrasonographic evaluation in female patients with knee osteoartritis
- Tez No: 638252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNA ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı semptomatik primer diz osteoartriti (OA) olan kadın hastalarda alt ekstremite diziliminin değerlendirilmesinde kullanılan Quadriceps (Q) açısı ile demografik özellikler, klinik bulgular, radyolojik bulguların şiddeti, ultrasonografi ile ölçülen distal femoral kıkırdak kalınlığı ve semikantitatif skorlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Amerikan Romatoloji Cemiyeti (ACR) kriterlerine göre iki yanlı diz OA'sı olan, dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan 80 hasta (toplam 160 diz) dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları ve semptom süresi kaydedildi. Hastaların boy ve kilo ölçümleri yapılarak vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Hastaların ağrısının değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Ağrı, tutukluk ve fiziksel fonksiyonları değerlendirmek için Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC) kullanıldı. Sağ femur uzunluğu ve kalça genişliği ölçüldü. Çalışmaya özel tasarlanan uzun kollu gonyometre ve ayak pozisyonlaması için yatağa monte edilmiş alet ile oluşturulan standardize protokole göre Q açısı ölçümleri yapıldı. Diz grafilerinin değerlendirilmesi için radyolojik Kellgren-Lawrence (K-L) evreleme skalası kullanıldı. Hastaların ultrasonografik incelemesinde distal femoral kıkırdak kalınlık ölçümü ve semikantitatif kıkırdak derecelendirmesi yapıldı. Bu değişkenlerin Q açısı ile ilişkisi incelendi. Korelasyon analizinde, ilişki Q açısının normal değerlerden (12-16°) hem azalması (Q açısı 12°) iki yönlü olarak araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil olan hastaların yaş ortalamaları 59,2±10,4 yıl idi. Çalışmada değerlendirilen 160 dizin K-L radyolojik evrelemesine göre; %40ʹının (n=64) evre 1, %18ʹinin (n=29) evre 2, %34ʹünün (n=54) evre 3 ve %8ʹinin (n=13) evre 4 olduğu ve semikantitatif ultrasonografik kıkırdak derecelendirmesine göre; %34ʹünün (n=54) derece 1, %34,5ʹinin (n=55) derece 2a, %21,2ʹsinin (n=34) derece 3 ve %17ʹsinin (n=27) derece 4 olduğu saptandı. Ortalama Q açısı sağda 16,6±4,4° solda ise 16,5±4,5° olarak elde edildi ve her iki taraf arasında bu değerler karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmadı. Q açısı ile hastaların demografik özellikleri, eklem hareket açıklığı, VAS, WOMAC, semptom süresi ve distal femoral kıkırdak kalınlığı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p >0,05). Q açısının normalin üst sınırından az olduğu dizlerde (Q 12°) aynı yönde anlamlı ilişki (p 12° olan dizlerde aynı yönde anlamlı ilişki (p 12° olan dizlerde bu değerler sırayla 16,5±3,6° ve 19±2,8° olarak saptandı. Ultrasonografik derecelendirmede açısından bakıldığında Q açısı 12° olan dizlerde ise bu değerler sırayla 16,7±3,5° ve 18,9±2,6° olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between Quadriceps (Q) angle applied for the alignment of the lower extremity and demographic features, clinical findings, severity of radiological findings, tibiofemoral cartilage thickness and semiquantitative grading measured by ultrasonography in female patients with symptomatic primary knee osteoarthritis (OA). Materials and Methods: The study included 80 patients (160 knees in total) with bilateral knee OA based on American Society of Rheumatology (ACR) criteria, meeting the inclusion and exclusion criteria. The demographic characteristics, concomitant diseases, and duration of the symptoms were recorded. Body mass indexes (BMI) were calculated by measuring the height and weight of the patients. The Visual Analogue Scale (VAS) was used for assessment of pain. Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) was used to assess pain, stiffness and physical functions. Right femur length and hip width were measured. Q-angle measurements were made according to the standardized protocol created with a long-arm goniometer and a bed-mounted foot positioning instrument both of which were specially designed for this study. The radiological Kellgren-Lawrence (K-L) staging scale was applied to evaluate the knee x-rays of the patients. In the ultrasonographic examination of the patients, distal femoral cartilage thickness and semiquantitative cartilage grading were measured. The relationship between these variables and Q angle was examined. In the correlation study, the relationship was investigated bilaterally both for the decrease (Q angle 12°) of the Q-angle from normal range values (12-16°). Results: The mean age of the patients included in the study was 59.2±10.4 years. According to the K-L radiological staging of the 160 knees evaluated in the study; It was determined that 40% (n=64) were stage 1, 18% (n=29) were stage 2, 34% (n=54) were stage 3, and 8% (n=13) were stage 4. According to semiquantitative ultrasonographic cartilage grading of these knees, it was determined that 34% (n=54) were grade 1, 34.5% (n=55) were grade 2a, 21.2% (n=34) were grade 3, and 17% (n=27) were grade 4. The mean Q angle was obtained as 16.6±4.4 ° on the right and 16.5±4.5° on the left, when comparing the values, no significant difference was found between the two sides. There was not statistically significant relationship between Q angle and demographic features, range of motion, VAS, WOMAC, duration of symptoms and distal femoral cartilage thickness values of the patients (p >0.05). In the knees where the Q angle is less than the upper limit of the normal (Q angle 12°) where the Q angle was more than the lower limit of normal. Similarly, while a significant negative correlation (p 12°, a significant relation was found in the same direction (p 12°, respectively. In terms of ultrasonographic grading in knees with a Q angle 12° these values were 16.7±3.5° and 18.9±2.6°.