Gonadal steroid hormonların depresif belirtiler ve anksiyete ile ilişkisi
The relationship of gonadal steroid hormones with depressive symptoms and anxiety
  1. Tez No: 550506
  2. Yazar: DİCLE ÇALDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA EROL STENSTAD
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gonadal hormonların depresyon ve anksiyete belirtileri üzerindeki rolü ile ilgili kanıtlar gün geçtikçe artmasına rağmen, hormon düzeyleri ile belirti şiddeti arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar kesitsel ve sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı östrojen, progesteron ve total testosteron düzeyleri ile depresyon ve anksiyete belirtileri arasındaki ilşkiyi araştırmaktır. Bu çalışmaya herhangi bir nedenle Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran ve gonadal hormon düzeyleri ölçümü yapılan 18-65 yaş aralığında hastalar dahil edilmiştir. Katılımcılara psikiyatrik tanıları değerlendirmek üzere“SCID-I (Structured Clinical Interwiew for DSM IV; DSM-IV için yapılandırılmış klinik görüşme)”uygulanmış, sosyodemografik verileri, genel sağlık durumları, fiziksel ve endokrin hastalıklarını sorgulayan ayrıntılı sosyodemografik veri formu verilmiştir. Katılımcıların depresyon ve anksiyete belirti düzeyleri Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) ve Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği (HAM-A) uygulanarak değerlendirilmiştir. HAM-A ölçek kesme puanına göre anksiyete belirtileri eşik üstü olanlarda, eşik altı olanlara göre progesteron ve total testosteron düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. HAM-D ölçek kesme puanına göre depresif belirtileri eşik üstü olanlarda, eşik altı olanlara göre her üç hormon düzeyi açısından anlamlı fark saptanmamıştır. SCID'e göre anksiyete bozukluğu tanısı alanlarda psikiyatrik tanı almayanlara göre progesteron ve total testosteron düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Depresif bozukluk tanısı alanlarda psikiyatrik tanı almayanlara göre progesteron düzeyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Menopozda olan kadınlarda, menopozda olmayanlarla karşılaştırıldığında, östrojen ve total testosteron düzeyleri anlamlı düzeyde düşük iken, HAM-A ve HAM-D puanları açısından fark saptanmamıştır. Her üç gonadal hormon (östrojen, progesteron ve testosteron) ve anksiyete ve depresyon belirtileri arasındaki ilişkiyi araştırmak için büyük örneklem grupları ve her iki cinsiyet üzerinde yapılacak ileri dönük çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Although evidence for the role of gonadal hormones on depression and anxiety symptoms is growing over time, studies investigating the relationship between hormone levels and symptom severity are cross-sectional and limited. The aim of this study was to investigate the relationship between estrogen, progesterone and total testosterone levels and depression and anxiety symptoms. This study included patients aged 18-65 years, who admitted to Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinic, and whose gonadal hormone levels were measured. In order to evaluate the psychiatric diagnoses of the participants, all of them were interviewed with SCID-I (Structured Clinical Interview for DSM-IV). Detailed sociodemographic data form that questions sociodemographic data, general health status, physical and endocrine diseases was given. Depression and anxiety symptoms of the participants were evaluated by Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A). Progesterone and total testosterone levels were found to be significantly lower among patients with anxiety symptoms above HAM-A scale cut-off point compared to those below cut-off point. There was no significant difference in all three hormone levels among patients with depressive symptoms above cut-off point compared to those below cut-off point. Progesterone and total testosterone levels were found to be significantly lower among patients with anxiety disorder compared to those without psychiatric diagnosis. Progesterone levels were found to be significantly lower in patients with depressive disorder compared to those without psychiatric diagnosis. Estrogen and total testosterone levels were significantly lower in menopausal women compared to non-menopausal women, while HAM-A and HAM-D scores were not significantly different between two groups. To investigate the relationship between all three gonadal hormones (estrogen, progesterone and testosterone) and the symptoms of anxiety and depression, prospective studies on large sample groups on both genders are needed.