Tek seans CAD-CAM blokların farklı siman sistemleri ve yaşlandırma işlemi sonrasında dentine bağlanma dayanımının in vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of dentin bondi̇ng strength in vitro after different cement systems and aging of chair-side CAD-cam blocks
- Tez No: 550505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDOĞAN AYAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç ve Kapsam: CAD-CAM teknolojisi, tek seansta restorasyona olanak sağlayan ve sisteme özel üretilen çeşitli blokların kullanıldığı bir teknolojidir. Bu restorasyonların diş dokularına bağlanmasında adeziv simantasyon önerilmektedir. Bu araştırmanın amacı; farklı yapıdaki CAD-CAM materyallerinin, üç farklı siman sistemi ile simantasyonu ve termal yaşlandırma işleminin makaslama bağlantı dayanımına etkisini incelemektir. Materyal ve Metod: Araştırmada benzer büyüklükte 63 adet molar diş kullanıldı. Dişlerin okluzal yüzeylerinden su soğutması altında ve elmas frezle 2,5 mm kesim yapıldı. 21 adet zirkonya ile güçlendirilmiş lityum disilikat seramik (Vita Suprinity), 21 adet polimer infiltre hibrit seramik (Vita Enamic) ve 21 adet rezin içerikli nanoseramik (GC Cerasmart) dörtgen örnek, kesim cihazı yardımıyla 2,5 mm kalınlığında olacak şekilde kesildi. Seramikler dişler üzerine total-etch, self-etch ve self adeziv siman sistemleri kullanılarak simante edildi. Örneklerin yarısına 5000 devirlik termal yaşlandırma uygulandı. Tüm örneklere makaslama bağlantı dayanım testi uygulandı. Kırık seramik yüzeyleri SEM/EDX analizi ile incelendi. Makaslama dayanım testine ait verilerin analizi için Shapiro Wilk testi, üç yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Fishers LSD testlerinden faydalanıldı (SPSS, Windows 11.5).
Özet (Çeviri)
Purpose and Content: CAD-CAM technology is a technology that allows the chair-side restorations and uses a variety of blocks produced specifically for the system. Adhesive cementation is recommended for the bonding of these restorations to dental tissues. The aim of this study is to investigate the effect of three different cementation systems and thermal aging process on shear bond strength of different CAD-CAM materials. Material and Method: 63 molar teeth of similar size were used in the investigation. Occlusal surfaces of the teeth were cut off 2.5 mm with a diamond bur under water cooling. 21 zirconia reinforced lithium disilicate ceramics (Vita Suprinity), 21 polymer infiltrated hybrid ceramics (Vita Enamic) and 21 resin nanoseramic (GC Cerasmart) rectangular specimens in 2.5 mm thickness were obtained with a cutting device. The ceramics were cemented on the teeth using total-etch, self-etch and self-adhesive cement systems. Half of the samples were subjected to thermal aging at 5000 cycles. Shear bond strength test was applied to all samples. Fractured ceramic surfaces were examined by SEM/EDX analysis. Shapiro Wilk test, three-way analysis of variance (ANOVA) and Fishers LSD tests were used to analyze the shear bond strength test data (SPSS, Windows 11.5).