Centaurea kotschyi (Boiss et Heldr.) Hayek var. Decumbens Wagenitz'in in Vitro anti-RSV aktivitesinin değerlendirilmesi
In vitro evaluation of anti-RSV activity of Centaurea kotschyi (Boiss et Heldr.) Hayek var. Decumbens Wagenitz
- Tez No: 550521
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yetişen Centaurea kotschyi (Boiss. Et Heldr.) Hayek var. decumbens Wagenitz bitki türünden hazırlanan su ve kaba metanol özütlerinin anti-RSV aktivitesini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Özütler kolorimetrik XTT testi aracılığıyla test edilmiştir. Virusun neden olduğu sitopatik etkilere karşı %50 koruma sağlayan konsantrasyon EC50 olarak tanımlanmış ve %50 hücresel sitotoksisite konsantrasyonunu gösteren CC50'nin EC50'ye oranı olarak da seçicilik indeksi (SI) belirlenmiştir. Test sonuçları, Centaurea kotschyi var. decumbens metanol özütünün (EC50: 27.10 μg/ml ve SI: 25.31) ve su özütünün (EC50: 22.00 μg/ml ve SI: 40.96) RSV'ye karşı pozitif kontrol olarak kullanılan ribavirin (EC50 = 4.19 µg/ml, SI = 27.92) ile karşılaştırılabilir oranlarda anti-RSV aktiviteye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Hücre sitotoksisite testi, test edilen özüterin her ikisinin de, EC50 değerlerinden daha yüksek CC50 değerlerine sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, her iki özütün da RSV'ye karşı klinikte yaygın olarak kullanılan ribavirine karşı alternatif olarak geliştirilebilmeleri için daha ileri çalışmaları hak ettiğini söyleyebiliriz. Bu çalışma, Centaurea kotschyi var. decumbens'in anti-RSV aktivitesine yönelik olarak yapılmış ilk çalışma olma özelliği taşır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the anti-RSV activities of crude methanol and aqueous extracts prepared from Centaurea kotschyi (Boiss. Et Heldr.) Hayek var. decumbens Wagenitz plant species grown in Turkey. The extracts were tested by means of the colorimetric XTT assay. The EC50 was defined as the concentration required to achieve 50% protection against virus-induced cytopathic effects, and the selectivity index (SI) was determined as the ratio of CC50 (concentration of 50% cellular toxicity) to EC50. Results showed that methanol extract of Centaurea kotschyi var. decumbens (EC50: 27.10 μg/ml and SI: 25.31) and its aqueous extract (EC50: 22.00 μg/ml and SI: 40.96) had anti-RSV activity in comparable rates to ribavirin (EC50 = 4.19 µg/ml, SI = 27.92) used as a positive control against RSV. The cell cytotoxicity test showed that both of the extracts tested had higher CC50 values than the EC50 values. As a result, we can say that both extracts deserve further study in order to be developed as an alternative to ribavirin that is commonly used clinically against RSV. This work is the first report for anti-RSV activity of Centaurea kotschyi var. decumbens.