Centaurea kotschyı (Boiss. & Heldr.) Hayek var. Decumbens Wagenitz'in in vitro anti-HSV-1 aktivitesinin değerlendirilmesi
In vitro evaluation of anti-HSV-1 activity of centaurea kotschyi (Boiss, & Heldr.) Hayek var. Decumbens Wagenitz
  1. Tez No: 430331
  2. Yazar: ŞEYDA UZUNÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yetişen Centaurea kotschyi (Boiss. Et Heldr.) Hayek var. decumbens Wagenitz bitki türünden hazırlanan kaba metanol ve su ekstraktlarının anti-HSV-1 aktivitesini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ekstraktlar kolorimetrik XTT testi aracılığıyla test edilmiştir. Virusun neden olduğu sitopatik etkilere karşı % 50 koruma sağlayan konsantrasyon EC50 olarak tanımlanmış ve % 50 hücresel sitotoksisite konsantrasyonunu gösteren SD50'nin EC50'ye oranı olarak da seçicilik indeksi (SI) belirlenmiştir.Test sonuçları, Centaurea kotschyi var. decumbens metanol ekstraktının orta derecede bir antiherpetik aktiviteye (EC50 = 139.00 µg/ml, SI = 3.63), buna karşılık su ekstraktının zayıf bir antiherpetik aktiviteye (EC50 = 702.00 µg/ml, SI = 1.25) sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to examine the anti-herpes simplex virus type 1 (HSV-1) activity of the crude methanolic and aqueous extracts from Centaurea kotschyi (Boiss. Et Heldr.) Hayek var. decumbens Wagenitz growing in Turkey. Extracts were tested by means of the colorimetric XTT assay. The EC50 was defined as the concentration required to achieve 50% protection against virus-induced cytopathic effects, and the selectivity index (SI) was determined as the ratio of CC50 (concentration of 50% cellular toxicity) to EC50. Results revealed that the crude methanolic extract of C. kotschyi. var. decumbens possessed moderate an anti-HSV activity (EC50 = 139.00 µg/ml and SI = 3.63), whereas aqueous extract possessed weak anti-HSV-1 activity (EC50 = 702.00 µg/ml and SI = 1.25).