Dağıtık veri yönetim ve işleme mimarisi kullanılarak makine öğrenmesi uygulamaları gerçekleştirilmesi
Implementing machine learning applications using distributed data management and processing architecture
  1. Tez No: 550526
  2. Yazar: ENGİN BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT BAYILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Her geçen gün hayatımızda daha çok yer edinen teknolojinin gelişimi ile birlikte, üretilen ve dolayısıyla depolanma ve analiz gerekliliğini beraberinden getiren verilerin bilinen yöntemlerle yönetilmesi ve işlenmesi neredeyse imkânsız hale gelmektedir. Hem veri boyutunda hem de veri çeşitliliğinde artış, bu bağlamda yeni yöntemlerin geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu tez çalışmasında geleneksel yöntemlerle işlenemeyecek boyut ve çeşitlilikteki veriler için geliştirilmiş olan dağıtık veri yönetim ve analiz araçları kullanılarak makine öğrenmesi uygulamaları geliştirilmektedir. Uygulamalar Google Cloud hizmeti kullanılarak oluşturulmuş Spark kümesi üzerinde pyspark kütüphaneleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu tez çalışmasında iki farklı veri seti kullanılarak makine öğrenmesi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Uygulama-1'de kablosuz sensörlerden elde edilmiş hareket verileri kullanılarak Lojistik Regresyon sınıflandırma algoritması ile makine öğrenmesi uygulaması geliştirilmektedir. Uygulamanın çalıştırılması esnasında kümedeki kaynakların kullanımları gözlenmektedir. Uygulama-2'de çevrimiçi bir turizm acentesinin kontrol panelinden elde edilmiş veriler ile Rastgele Orman ve Gradyan-artırılmış Ağaç algoritmalarının ortalama tıklama maliyeti tahmininde performansları karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology that takes place more and more every day in our lives, it becomes almost impossible to manage and process the data produced and thus brought about the necessity of storage and analysis. Both the data size and the increase in the variety of data have necessitated the development of new methods in this context. In this thesis, machine learning applications have been developed by using distributed data management and analysis tools which have been developed for data that cannot be processed in traditional management. Applications were implemented using pyspark libraries on the Spark cluster created using the Google Cloud service. In this thesis, machine learning applications were carried out by using two different data sets. The application of machine learning was developed with Logistic Regression classification algorithm by using motion data obtained from wireless sensors in application-1. The use of resources in the cluster was observed during the execution of the application. In the application-2, the average clicks cost estimation performances of Random Forest and Gradient-boosted Tree algorithms were compared by using the data obtained from the control panel of an online tourism agency.