Tribenuron metilin zebra balığı gelişimindeki teratolojik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of tribenuron methyl on zebrafish (Danio rerio) development by teratological methods
- Tez No: 550525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN DENİZ YÖN ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son yıllarda tarımda pestisit ve çeşitlerinin kullanımı artmaktadır. Özellikle tarımda verimin arttırılması için pestisit çeşitleri çok sık kullanılmaktadır. Fakat kullanılan bu pestisit çeşitleri ekolojik döngüye her geçen gün zarar vermektedir. Bu durum göz önüne alınarak herbisit çeşidi olan tribenuron metilin; zebra balığı embriyo hücreleri üzerine olan etkilerinin incelenmesi amacıyla bu çalışmada teratolojik incelemeleri yapılmıştır. 1,8 mg/L, 0,9 mg/L, 0,4 mg/L, 0,2 mg/L ve 0,1 mg/L dozlarla yapılan bu çalışmada zebra balığı embriyo ve larvalarında morfolojik bozukluklar gözlenmiştir. Oluşan teratolojik etkiler 5 gün boyunca izlenmiştir. Bu çalışma sonucunda tribenuron metil uygulamasının embriyo hücrelerinde toksik etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of pesticides and varieties has increased in agriculture. Pesticide varieties are frequently used to increase the yield in agriculture. However, these pesticide varieties used harm the ecological cycle every day. Taking this into consideration, the herbicide type is tribenuron methyl; To investigate the effects of zebrafish on embryo cells, teratological studies were performed in this study. In this study with 1,8 mg/L, 0,9 mg/L, 0,4 mg/L, 0,2 mg/L ve 0,1 mg/L doses, morphological disorders were observed in zebrafish embryos and larvae. The teratological effects were monitored for 5 days. As a result of this study, tribenuron methyl application was found to be toxic in embryo cells.