Bayır turpu (Armoracia rusticana) peroksidaz enziminin 3-aminobenzohidrazid türevleri kullanılarak afinitekromatografisi ile saflaştırılması
Purification of horseradish (Armoracia rusticana) peroxidase enzyme by afine chromatography using 3-amino benzohidrazide derivatives
- Tez No: 550529
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Horseradish peroksidaz (HRP, E.C 1.11.1.7) sanayide, tıpta ve klinik tanılamada kullanılan önemli bir enzimdir. Bu tez kapsamında amino benzohidrazid molekülleri kullanılarak afinite kromatografisi tekniği ile bayır turpu (Armoracia rusticana) bitkisinden POD enziminin tek basamakta saflaştırılması için etkili ve yeni afinite ligantlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla 3-amino benzohidrazid türevi olan, 3-amino 5-kloro benzohidrazid, 3-amino 5-bromo benzohidrazid, 3-amino 4-metil benzohidrazid, 3-amino 4-nitro benzohidrazid moleküllerinin metilbenzoat formlarından hidrazin sentezleri yapıldı. Sentezlenen moleküllerin karekterizasyonu 1H-NMR ile doğrulandı. HRP enzimi üzerine inhibisyon etkileri incelendi. IC50 ve Ki değerleri belirlendi. Dönüşümlü inhibisyon gösteren moleküller Sepharose-4B-L-Tirozin jel materyaline bağlandı ve HRP enzimi %6,72 verimle ve 284,5 kat saflaştırıldı. Saflaştırma sonucunda elde edilen enzimler için SDS-PAGE yapıldı ve 47 kDa'da tek bant gözlendi. Kullanılma potansiyeli en yüksek olan Sepharose-4B-L-Tirozin-3-amino 4-nitro benzohidrazid afinite kolonu için pH:6, 20ºC, 0,4 M'da optimum bağlanma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Horseradish peroxidase (HRP, E.C. 1.11.1.7) is an important enzyme used in industry, medicine and clinical diagnosis. In this thesis, it was aimed to determine the effective and novel affinity ligands for purifying the POD enzyme from the Horseradish (Armoracia rusticana) plant in a single step by affinity chromatography using amino benzohydrazide molecules. For this purpose, 3-amino 5-kloro benzohidrazide, 3-amino 5-bromo benzohidrazide, 3-amino 4-methyl benzohidrazide, 3-amino 4-nitro benzohidrazide, which are 3-amino benzohidrazide derivatives were synthesized from the mthylbenzoate forms. The characterization of the synthesized molecules was confirmed by 1H-NMR. The inhibition effects of these molecules on the HRP enzyme were investigated. IC50 and Ki values were determined. Molecules with reversible inhibition were bound to Sepharose-4B-L-Tyrosine material and the HRP enzyme was purified in %6,72 yield and 284,5 fold. SDS-PAGE was performed for enzymes obtained from purification step and single band was observed at 47 kDa. For the Sepharose-4B-L-Tyrosine-3-amino 4-nitro benzohydrazide affinity column, which had the highest potential, optimum binding at pH: 6, 20ºC, 0.4 M was observed.