Şebeke bağlantılı fv sistemlerde gölgelenme etkisinin incelenmesi ve güç kayıplarının azaltılması
Investigation of shading effects and power loss reduction in grid connected pv systems
- Tez No: 550528
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Güneş enerjisi'nden elektrik üretimi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Büyük güçlü Fotovoltaik sistemlerin kurulumu maliyetlidir ve enerji verimliliği ve düşük maliyet için optimizasyon işlemleri gerektirir. Fotovoltaik panellerden elde edilen güç, çevresel faktörlere bağlı olarak değiştiği için gün içinde her zaman aynı güç değerini vermez. Ayrıca her bir panele gelen gün ışığı değeri eşit olmadığında gölgelenme durumu ortaya çıkar ve bu da büyük güç kayıplarına neden olur. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılan etkili yöntemlerden biri maksimum güç noktası takibi olarak adlandırılan yöntemdir. Bu tez çalışmasında, şebeke bağlantılı fotovoltaik sistemde gölgelenme etkisi analiz edilmiş ve gölgelenmeden dolayı oluşan güç kayıpları azaltılmıştır. Simbiyotik Organizma Arama ve Balina Optimizasyon Algoritmaları kayıpları optimize etmek için kullanılmıştır. Önerilen yöntemler MATLAB'de modellenmiş ve şebeke bağlantılı FV sistemin Simulink'te benzetimi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılmış ve önerilen yöntemlerin performansı değerlendirilmiştir. Simülasyon sonuçları güç kaybı azaltmada önemli bir gelişme ve maksimum güç noktası izlemede de kabul edilebilir bir performans olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Electricity generation from solar energy is gaining importance day by day. The installation of large power PV systems are costly and requires optimized operation for energy efficiency and cost reduction. Since the power obtained from photovoltaic panels varies depending on the environmental factors, it does not always give the same power value during a day. In addition, when solar radiation value at each panel is not equal, a shading condition occurs, resulting in large power losses. One of the most effective methods commonly used to eliminate these negative effects is the one called maximum power point tracking. In this thesis, the effect of shading is analyzed in grid connected photovoltaic systems and power losses due to shading are reduced. Symbiotic Organism Search and Whale Optimization Algorithms are used to optimize the losses. The proposed methods are modeled in MATLAB and used with grid connected PV system, which is simulated in SIMULINK. Results are compared with the studies in literature and performances of the proposed methods are evaluated. Simulation results show considerable improvements in power loss reduction and acceptable performance on MPP tracking.