Sivas ilindeki kamu ve özel iş yerlerinde inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ve çalışanların farkındalık düzeylerinin araştırılması
Occupational health and safety measures in public and private business construction sectors in Sivas
  1. Tez No: 550537
  2. Yazar: ÖMER MELİH TAŞSETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın giriş bölümünde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kaza, iş kazası, işçi sağlığı ve meslek hastalıkları gibi bazı temel kavramlar açıklanmıştır. İnşaat sektörü ve İSG başlıklı ikinci bölümde tanımı yapılan temel kavramların inşaat sektöründe görülme sıklığı, çalışanların maruziyeti ve başlıca risklere karşı alınabilecek tedbirler anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü olan Materyal ve Metot kısmında pilot bölgede devam eden inşaatlar tanıtılarak bu işyerlerinde alınan güvenlik önlemleri yerinde incelenerek iş güvenliğinde görülen eksiklikler tartışılmıştır. Bulgular başlıklı dördüncü bölüm de teknik incelemeler yapılan işyerlerinde çalışan, inşaat sektörü işçilerinin; tespit edilen güvensiz davranışlarının sebepleri, iş sağlığı ve güvenliği konusuna yaklaşımları ve bu konudaki farkındalık düzeyleri çalışma kapsamında hazırlanan anketle analiz edilmiştir. Tartışma ve Sonuç kısmında ise iki aşamalı olan bu tez çalışmasında, şantiyelerde görülen iş güvenliği tedbirlerinin incelenmesi ve anket tablolarının birlikte değerlendirilerek; belirlenen eksik iş güvenliği tedbirlerine özenle dikkat edilmesi, denetimlerin artırılarak caydırıcı nitelikte cezaların gerekliliği, işçilerin iş güvencesinin sözleşmelerle sağlanması, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin daha sık ve görseller üzerinde daha çok uygulanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of this study, some basic concepts such as occupational health and safety related accidents, occupational accidents, occupational health and occupational diseases are explained. In the second chapter titled Construction and OHS, the incidence of the basic concepts defined in the construction sector, the exposure of the employees and the measures that can be taken against the main risks are explained. In the third part of the study, Materials and Methods, the ongoing construction works in the pilot area were introduced and the security measures taken in these workplaces were examined and the deficiencies in occupational safety were discussed. The fourth chapter titled inin Findings inin covers the construction sector workers; The reasons of the insecure behaviors, their approaches to occupational health and safety and their awareness levels were analyzed with the questionnaire prepared within the scope of the study. In this thesis which has two stages in Discussion and Conclusion section, by examining the occupational safety measures at construction sites and evaluating the questionnaire tables together; It has been concluded that due care should be paid to the missing occupational safety measures determined, the necessity of deterrent penalties by increasing the audits, the provision of workers' security through contracts, and the occupational health and safety trainings should be applied more frequently and visually.