Başkalaşan özgün bir trikopter için güç sistemi tasarımı
Design of power system for a novel morphing tricopter
  1. Tez No: 550552
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Civil Aviation, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında popüler bir bilim dalı olan insansız hava araçları teknolojisinden trikopterlerin itki sisteminin kavranması amaçlanmıştır. Başkalaşan özgün trikopterin itki sisteminde depolanan enerji kaynağı olarak elektrik görülmektedir. Elektriğin depolanmasından, dağıtımına, kontrolüne ve kullanımına kadar olan bütün sistem incelenmiştir. Elektrik motorlu insansız hava araçlarında motorların pervaneyi döndürmesi ile havanın hareketi sağlanmaktadır. Pervanenin çapı, hatvesi, dönüş yönü, dönüş hızı ve pervanenin hücum kenarındaki havanın hızı itki sistemini etkileyen faktörler olarak gözlemlenmiştir. Bu faktörler; önce bilgisayardan test edilerek 5 farklı pervanenin itki grafikleri çıkartılmıştır, daha sonra ise her faktör ayrı ayrı incelenerek itki kuvvetine etkileri gözlemlenmiştir. İnsansız hava araçlarının itki sistemini tasarlarken pervanenin, motorun, Elektronik motor kontrolcüsünün ve bataryanın seçiminde dikkat edilmesi gereken faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to grasp the driving system of tricopters from unmanned aerial vehicle technology, which is a popular scientific discipline. Energy stored in the proprietary tricopter propulsion system is seen as electricity. The whole system from electrical storage to distribution, control and use has been examined. In unmanned aerial vehicles with electric motors, the motions of the air are provided by the motors turning the propeller. The diameter, pitch, direction of rotation, rotation speed of the propeller, and velocity of the air on the attack side of the propeller were observed as factors affecting propulsive system. These factors were primarily simulated on the computer and the thrust graphics of 5 different propellers were extracted. Then the effects of each factor are analyzed separately thrust force was observed. When designing the propulsion system of unmanned aerial vehicles, the factors to be considered in selecting the propeller, the engine, the Electronic Speed Controller and the battery have been examined.