Darülbedayi/Türk Tiyatrosu dergisi sistematik indeksi
Darülbedayi/Turkish Theater journal systematic index
- Tez No: 550573
- Danışmanlar: PROF. KAZİM YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 700
Özet
Darülbedayi/Türk Tiyatrosu Dergisi, kuruluşundan itibaren uzun bir süre Türkiye Cumhuriyetinin tek tiyatro dergisi olarak kalmıştır. Yayın hayatı bakımından ülkemizdeki en uzun soluklu mecmualarından biri olma özelliğini taşıyan dergi Türk Tiyatrosu ve Türk Tiyatro Edebiyatı açısından önem taşımaktadır. Biz bu çalışmada Darülbedayi/Türk Tiyatrosu dergisinin yayınlanmış 458 sayısının ve bu sayıların haricinde yayınlanmış olan özel sayı ve eklerin dizinini yaptık. Her tasnifte yazıların künyesini tam olarak verdik. Dergide bulunan edebi türleri başlıklara ayırdık ve makaleleri konularına göre sınıflandırdık. Sonuç bölümünde okuduğumuz makalelerden yola çıkarak bir takım tespitlerde bulunarak çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
Darülbedayi/Turkish Theater journal had remained as the only theater journal of Republic of Turkey a long time since its foundation. The journal has an important place in Turkish Theater and Turkish Theater Literature because it had one of the most long lasted publishing life journal in our country. In this study, we have indexed the published 458 issues of Darülbedayi/Turkish Theater journal and apart from that, we also indexed special issues and supplements. In each classification we specified the masthead of articles in an exact form. We assorted the literary genres of journal into titles and classified the articles according to their subjects. Based on the articles we read in the conclusion part, we accomplished our study by making a number of determination.