Erken Cumhuriyet Döneminde Türk Tiyatrosu Dergisinin İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun kurumsallaşmasındaki rolü (1930-1950)
The role of The Turkish Theatre Journal (Türk ti̇yatrosu) in the institutionalization of Istanbul City Theatre in The Early Republican Period (1930-1950)
- Tez No: 576529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİYE DİNÇER KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Tarih, Performing and Visual Arts, Art History, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Darülbedayi 1914'te kurulmuş, Cumhuriyet döneminde varlığını devam ettirmiştir. Kurum, Muhsin Ertuğrul'un 1927'de yönetime gelmesi ile yeniden yapılanma sürecine girmiş, 1931'de İstanbul Belediyesi'ne bağlanmış ve 1934'te de Şehir Tiyatrosu adını almıştır. Bu dönemde, modern Batı tiyatrosu topluma benimsetilmeye çalışılmış ancak birçok sorunla karşılaşılmıştır. Bu sorunların başında tiyatro okulu ve binası ihtiyacı, seyirci azlığı, eser ve yazar eksikliği gelmiştir. Sorunların çözümü için Darülbedayi'nin, kişilere bağlı kalmayan, sürekli bir kuruma dönüşmesi gerekliydi. Bunun için de herkesi bağlayan ortak ilkelerde uzlaşılması, ortak değerlerin üretilmesi ve paylaşılması gerektiği düşünülüyordu. Dergi, bu işleyişin sağlanmasında rol üstlenmiş, 1930 yılından başlayarak önce Darülbedayi, 1935'ten itibaren ise Türk Tiyatrosu adıyla yayımlanmıştır. Sav, derginin kurumsallaşmaya temel işlevler yerine getirerek bu sürece katkı sağladığıdır. Bunlar kurumsal işleyiş ve etkinlikler, tiyatro kültürü yayma, aydınları ortak zeminde buluşturma ve merkezi bürokrasi ile ilişkileri güçlendirme olarak dört kısımda ele alınmıştır. Tez bu perspektifle yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Darülbedayi was established in 1914 and continued its existence during the Republican period. The institution entered into a reconstruction process after Muhsin Ertuğrul started to manage in 1927, connected to the İstanbul Municipality in 1931 and was named the City Theater in 1934. In this period, modern Western theater was tried to be accepted by the society but many problems were faced. Major of these problems were the need for theater school and building, lack of audience, lack of lack of authors. For the solution it was necessary that Darülbedayi should be a permanent institution that did not depend on the persons. For this the agreement about common principles related to everybody, common values were tought to be produced and shared. The magazine had a role in ensuring this functioning. Starting from 1930, it was first published as Darülbedayi and after from 1935 as Turkish Theater. The aim of the thesis is to reveal the relationship between the publication of the magazine and institutionalization process. The hypothesis is that the magazine contributes to the institutionalization by performing the basic functions. These functions are studied four parts as institutional working and activities, propagation of theatre culture, agreement the intellectuals and strengthening relations with central bureaucracy. This thesis is written in this perspective.