Turizm paydaşlarının bakış açılarıyla engelli turizmi: Konya örneği
Disabled tourism with a view of tourism stakeholders: Konya case
  1. Tez No: 550622
  2. Yazar: MELTEM ÖZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜYÜKŞALVARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sağlıklı bireyler gibi engelli bireylerin de dinlenmeye, eğlenmeye, gezip-görmeye seyahat etmeye ihtiyaçları vardır. Engelli bireyler açısından turizme katılım, ifade edilen ihtiyaçlarını karşılamak ve toplumda yer bulmalarını sağlamak açısından önemli bir yere sahiptir. Bu ihtiyaçlarını karşılaya bilmelerinin ilk koşulu turizm sektörü çalışanlarının bu hususta bilinçlenmeleri ve altyapı olarak engelli bireylere hizmet sağlamada hazır olmalarına bağlıdır. Ayrıca engelli bireylerin turizme katılımlarını artırabilmek için turizm paydaşlarının bilinçli hale getirilmesi onlar tarafından erişilebilir bir ortam yaratılması gerekmektedir. Bu sebeple, dünyada büyük bir pazar dilimi haline gelen engelli bireyleri hem turizme kazandırmak hem de Konya turizminin gelir seviyesini artırmak adına turizm paydaşlarının düşünceleri alınmıştır. Bu konuda paydaşları bilinçlendirmek, bakış açılarının hangi yönde olduğunu gözlemlemek ve eksik taraflarını görebilmelerini sağlamaları amacıyla çalışmanın birinci bölümünde engelli kavramı, tanımı ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde engelli turizm kavramı ve Dünyada ve Türkiye'de yapılan düzenlemelerle ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi açıklanmış, bulgular sunulmuş ve değerlendirme yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak nitel araştırma yöntemlerinden olan yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda, Konya'da görev yapan Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanlarına, Konya Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına, TURSAB Konya yürütme kurulu çalışanlarına, Konya ilinde faaliyet gösteren otel işletmelerindeki departman yöneticileriyle, seyahat acenteleri çalışanlarına ve yerel halka ayrı ayrı sorular yöneltilerek mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Son olarak sonuçlar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın bulguları doğrultusunda katılımcıların çalıştıkları kurum/ kuruluş ve işletmelerinin engelli bireylerin kullanıma uygun olduğu ve Konya ilinin engelli bireyler için coğrafi açıdan en elverişli şehir olduğu görülmektedir. Fakat yerel yönetimlerin bu konuya eskiye göre daha meyilli oldukları ama eksik taraflarının da bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
People with disabilities need to rest, have fun, travel to sight-seeing like healthy individuals. Participation in tourism in terms of individuals with disabilities has an important place to meet such needs and to enable them to find a place in the society. The first condition of meeting these needs depends on the awareness of the employees of the tourism sector and their readiness to provide services to the disabled people as infrastructure. In addition, in order to increase the participation of disabled individuals in tourism, it is necessary to create an environment that is accessible to them by making tourism stakeholders conscious. For this reason, the opinions of the tourism stakeholders have been taken in order to increase the income level of Konya tourism and to provide disabled individuals who have become a big market seğment in the world. In the first part of the study, information about the concept, definition and characteristics of the disability was given in order to raise awareness of the stakeholders on this subject and to ensure that they are able to see the deficiencies of the perspectives. İn the second part of the study, information provided about the tourism concept of people with disabilities and the arrangements in Turkey and in the World. In the third part, the aim, scope and method of the research were explained and the findings were presented and evaluated. Face to face interview technique, which is one of the qualitative research methods, was used as data collection tool. In this context, interviews were conducted with the personnel of the Directorate of Culture and Tourism, the employees of the municipality, the staff of TURSAB Konya, department managers in the hotels operating in the province of Konya, employees of travel agencies and the local people. Finally, the results were evaluated and recommendations were made. According to the findings of the study, it is seen that the institutions / enterprises and business where the participants work are suitable for use by disabled individuals and Konya is the most favorable city for individuals with disabilities. However, it is seen that the local administrations are more inclined to this issue than before, but they also have deficiencies.