Kişi örgüt uyumunun kurum içi algılanan adalet ve çalışan bağlılığı üzerine etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of perceived justice in an organization and employee commitment on person organization fit
  1. Tez No: 550659
  2. Yazar: EKREM KORHAN KALYONCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ORDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmada, kişi örgüt uyumu kavramının kişilerin adalet algısına ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ölçekler Türkiye'nin önde gelen havayolu şirketlerinden birinde bir çalışma grubuna uygulanmıştır. Araştırmada kişi örgüt uyumunu ölçümlemek için O'Reilly ve Chatman tarafından geliştirilen Örgüt Kültürü Profili anketi (OCP); adalet boyutunu ölçmek için Niehoff ve Moorman tarafından geliştirilen adalet ölçeği ve bağlılığı ölçmek için Meyer ve Allen'in kurumsal bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Araştırma, toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı ve kısıtlarıyla ilgili bir ön tanıtımı yer almaktadır. İkinci bölümde, araştırmanın kuramsal temeli ele alınmıştır. Ölçümü yapılacak olan, kişi örgüt uyumu, kurumsal adalet ve örgütsel bağlılıkla ilgili literatürde yer alan teorik bilgiler anlatılarak, bu üç kavramın daha önce ilişkilendirildiği araştırmalara da yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde, araştırmanın yapılış yöntemiyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Ölçüm biçimi, ölçekler, ölçeklerle ilgili kısıtlılık ve önkabuller ile araştırmada kullanılan istatistik analiz yöntemleriyle ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Araştırmanın son bölümü ise, yapılan ölçümler sonucu ortaya çıkan bulgularla ilgilidir. Elde edilen bulgulara göre kişi örgüt uyumu ile algılanan örgütsel adalet arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki vardır diyebiliriz (p=0,00
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the components of organizational justice and organizational commitment on to personel organization fit. In the study, three seperate scales are applied on to the employee group of a company that is reputable in aviation sector in Türkiye. In the study organizational cultural profile inventory that is developed by O'Reilly and Chatman, is used to measure person organization fit. For measuring justice dimension, the scale is used that is developed by Niehoff and Moorman. For commitment, the organizational commitment scale of Meyer and Allen is used. The research consists of four chapters. In the first chapter, there is an introduction part explaning the aim, the scope, the importance and the limitations of the study. In the second chapter, the theorical base of the study is involved. There are theorical information about person organization fit, organizational justice and organizational commitment and researches that has correlated these three topics. In the third chapter of the study, there are explanations about the methodology of the making of the research. The information is given about the scales, scaling, limitations and assumptions and statistical analyze methods used in the study. The final chapter of the research is about the findings of the application and analyzes. According to these findings, we can say that there is a positive and significant correlation between person organization fit and perceived organizational justice (p=0,00