İşletmelerde mobbing'in çalışanların öz-yeterlik algıları ve yaratıcı kişilik özelliklerine etkileri üzerine bir alan araştırması
A field study of the mobbing effects on selfefficacy perceptions and the creative personality characteristics ofemployees
- Tez No: 550660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mobbing yöneticiler tarafından çalışanlara, çalışanlar arasında veya çalışanlar tarafından yöneticilerine gerçekleştirilen psikolojik taciz ve yıldırma olayıdır. Mobbinge maruz kalma çalışanın örgüt ile bağlılığını azaltmasının yanında, bireyin bilişsel ve düşünsel süreçlerini de olumsuz etkilemektedir. Mobbingin çalışanların iş performansı üzerine etkilerini inceleyen pek çok araştırma bulunmasına rağmen, bireylerin öz yeterlik algıları ve yaratıcı kişilik özellikleri üzerine etkileri konusunda literatürde büyük bir eksiklik olduğu görülmüştür. Bu nedenle mevcut çalışmada bu sorunun cevabının araştırılması amacıyla, Ankara ilinde, inşaat sektöründe çalışan beyaz yakalı 162 bireye e-posta ile anket yollanarak, mobbingin bu sektör çalışanlarının öz yeterlik algıları ve yaratıcı kişilik özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, mobbinge maruz kalma ile çalışanların öz yeterlik algıları arasında ters orantılı ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, mobbingin bireylerin yaratıcı kişilik özellikleri üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, mobbinge maruz kalmanın demografik özelliklerden (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi) bağımsız olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, en azından Ankara ilinde inşaat sektöründe çalışan bireylerin mobbinge maruz kalması ile öz yeterlik algılarının olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is defined as psychological harassment and/or intimidation that was applied by managers to employees, employees to employees or employees to managers. Exposure to mobbing not only reduces an employee's commitment to the organization, but also adversely impacts the cognitive and intellectual processes of the individual. Although there are many studies examining the effects of mobbing on the work performance of the employees, less attention has been paid to the impact on self-efficacy perceptions and creative personality traits. Therefore, in order to investigate such relationships, the current study was performed on 162 white collar employees, who work in the construction industry in Ankara. The study was conducted via e-mailing questionnaires to the participants for evaluating the impact of mobbing on employee's self-efficacy perceptions and creative personality characteristics. The results obtained from the study demonstrated that there is an inverse and significant relationship between the exposure of mobbing and the self-efficacy perceptions of the employees. However, there was not any association between mobbing and the creative personality characteristics of individuals. Moreover, the results also revealed that exposure to mobbing is independent of demographic characteristics (e.g. age, gender, marital status, and education level). In conclusion, the results suggested that the self-efficacy perceptions are adversely affected by mobbing, at least among employees who work in construction industry in Ankara.