Toksik ve kaotik liderlerle çalışanların tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between toxic and chaotic leaders and employees' burnout
- Tez No: 550679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı toksik ve kaotik liderliğin iş görenlerdeki tükenmişlik düzeyine etki edip etmediğini belirlemektir. Liderlik tarzları içerisinde bulunan toksik liderlik ve kaotik örgütlerde şekillenen kaotlik liderlik uygulamalarının iş gören performansı arasındaki ilişkinin irdelendiği bu çalışmada İstanbul bölgesinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 212 iş görene sunulan“Toksik Ve Kaotik Liderler İle Çalışanların Tükenmişlik Düzeyleri Arasındaki İlişki Ölçeği”anketi ile toplanan veriler istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Çalışmada, toksik ve kaotik liderlik özelliklerinin iş görenlerin tükenmişlik düzeylerini nasıl etkilediği karşılaştırmalı olarak incelenmiş toksik ve kaotik liderlik ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi açıklayan önermeler yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen çıkarımlarda toksik ve kaotik liderlik tarzlarının çalışanların tükenmiş düzeylerine doğrudan ve pozitif yönde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether toxic and chaotic leadership affects the level of burnout on the employees. In this study, which is studied the relationship between toxic leadership and chaotic leadership practices', which is shaped in chaotic organization, of employee performance in, the data which is collected with the questionnaire, which is proffered 212 employees who are selected by convenience sampling method from Istanbul region, of“The Scale of Relationship Between Toxic And Chaotic Leaders With The Burnout Levels of Employees ”is subjected to statistical analysis. In this study, the effects of toxic and chaotic leadership characteristics on employees' burnout levels were examined and some suggestions were made to explain the relationship between toxic and chaotic leadership and levels of burnout. As a result of the study, it has been determined that toxic and chaotic leader styles have direct and positive effects on the burnout levels of employees'