Yeni bir haber mecrası olarak internet gazeteciliği: Haber üretim süreçleri ve gazetecilik pratikleri
Internet journalism, as a new course of news: News production processes and journalistic practices
- Tez No: 550678
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yeni iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve internetin sunduğu olanaklar paralelinde gazetecilik değişime uğramış ve yeni bir haber mecrası olarak internet gazeteciliği ortaya çıkmıştır. İnternet gazeteciliği ile haberlerin sadece sunulduğu ortam ya da araç değişmemiş, genel anlamda haber üretim anlayışı değişmiştir. Buna bağlı olarak, haber üretim süreçleri, haber içerikleri ve gazetecilik pratikleri de değişim sürecine girmiştir. Geleneksel gazetecilik anlayışına yeni rollerin eklendiği ve yeni haber üretim süreçlerinin tanımlandığı internet gazeteciliğinde belirgin olan değişikliklerin neler olduğunun ortaya konması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaç çerçevesinde, literatür taraması yapılarak yeni iletişim teknolojileri ve yeni iletişim teknolojilerini örnekleyen internetin genel çerçevesi çizilmiş ve çalışmanın merkezini oluşturan internet gazeteciliği konusu detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ampirik araştırma kısmında, herhangi bir geleneksel gazetenin uzantısı olmadan sadece internet ortamında faaliyet gösteren ve Ankara'da bulunan beş internet gazetesi örneklem olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda, her internet gazetesinin bir yöneticisi ve bir editörü/muhabiri olmak üzere toplam 10 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılarak internet gazetelerinde haber üretim süreçlerinin nasıl yürütüldüğü ve internet gazetecilerinin çalışma pratiklerinin neler olduğu sorgulanmıştır. Ayrıca söz konusu internet gazetelerinin genel yapısı ve haberlere ilişkin unsurları içerik analizi tekniği ile incelenmiş, geleneksel gazetelerin haberleri ve olanaklarına göre farklılaşan ana unsurlar saptanarak çalışmaya ek veriler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developments in new communication technologies and the opportunities offered by the internet, journalism has changed and internet journalism has emerged as a new course of news. As the internet journalism evolves, not only the presentation form of the news has been changed, but also the news production concept has been changed in general. As a result, news production processes, news contents and journalistic practices have begun to change. The aim of this study is to reveal the changes in the internet journalism, in which new roles are added to traditional journalism concept and recent news production processes are defined. For this purpose, the general framework of the Internet, which exemplifies new communication technologies, has been drawn up by literature review, and also the topic of internet journalism, which constitutes the center of the study, has been discussed in detail. In the empirical research part of the study, five internet newspapers, which were published in Ankara and were published only on the internet without an extension of any traditional newspaper, were determined as a sample. In this regard, in-depth interviews were conducted with 10 people, each of which were a manager and an editor/reporter of each internet newspaper, and how the news production processes were carried out in internet newspapers and the working practices of internet journalists were questioned. In addition, the general structure and news of these internet newspapers were analyzed with content analysis method. Also the main elements which are differentiated according to the news and possibilities of the traditional newspapers were determined and additional data were provided to the study.