Rol çatışması ve rol belirsizliğinin örgütsel yabancılaşmaya etkisi: Kastamonu ili kamu kurumlarında bir uygulama
The effect of role conflict and role ambiguity on organizational alienation: An application in the public organizationsof Kastamonu province
  1. Tez No: 550696
  2. Yazar: FATİH TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde birçok işletme ve kamu kurumu, yetenekli iş gücüne sahip olma ve bu iş gücünü örgütlerinde tutabilme politikası geliştirmektedir. Bu şekilde personel istihdam eden örgütlerde çalışanların kendi işlerinin haricinde birçok işle görevlendirildiklerinden dolayı rol çatışması ve rol belirsizliği yaşamaları kaçınılmaz olmaktadır. Çalışanların iş ortamında sürekli çatışma ve belirsizlik yaşamaları zamanla işyerlerine ve işlerine karşı soğumalarına ve uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Kamu ve özel sektör çalışanlarında işlerinden yabancılaşma genellikle rol belirsizliği ve rol çatışmasının bir sonucudur. Bu çalışmada Kastamonu ili merkez ilçesinde kamu kurumlarında çalışan çeşitli unvanlardaki personelin örgütlerinde yaşadıkları rol belirsizliği ve rol çatışması algılarının işlerine karşı yabancılaşma duygusu üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma Kastamonu ili merkez ilçesinde bulunan kamu kurumlarında çalışan 272 personel üzerinde yapılmıştır. Veriler, nicel veri toplama yöntemlerinden biri olan anket yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hipotezler t testi, ANOVA testi ve çoklu regresyon testi ile sınanmıştır. Analizler sonucunda, rol çatışması ve rol belirsizliği ile örgütsel yabancılaşmanın bazı boyutlarında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan çoklu regresyon analizinde ise rol çatışması ve rol belirsizliğinin örgütsel yabancılaşmanın alt boyutları üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, many enterprises and public institutions have a skilled workforce and a policy of keeping this workforce in their organizations. In this way, it is inevitable for employees in organizations that employ personnel to have role conflicts and role ambiguities because they are assigned to many jobs other than their own. Employees constantly experiencing conflict and uncertainty in the business environment cause them to cool down and move away from their workplaces and businesses. In public and private sector employees, alienation from their jobs is often the result of their role ambiguity and role conflict. In this study, the role of staff in their organizations in Kastamonu province on their role in alienation of their role ambiguity and role conflict perception was investigated. The study was conducted on 272 staff working in public institutions in Kastamonu province. Data were collected by questionnaire method which is one of the quantitative data collection methods. The data were analyzed by using SPSS 22.0 package program. Hypothesis was tested by test, ANOVA test and multiple regression test. As a result of the analyzes, significant relationships were found in some dimensions of organizational alienation with role conflict and role ambiguity. In addition, it was concluded that role conflict and role ambiguity were effective on the subdimensions of organizational alienation in the multiple regression analysis.