Visa-free travel as a strategy for Turkish-European integration
Türkiye – Avrupa Birliği entegrasyonu için vizesiz seyahat stratejisi
  1. Tez No: 930973
  2. Yazar: CAN UZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÖZGÜR ÜNAL ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkiler uzun zamandır komplike bir iş birliği ve dinamik gerginlikler ile karakterize edilmiştir. Bu çalışma, bu ilişkinin en yakın zamanda yeniden canlanmış olan önemli yönlerinden birini incelemektedir: Schengen Bölgesi içinde Türk vatandaşları için vizesiz seyahat olasılığı. Vize serbestliği, ekonomik, sosyal ve politik faydalar vaat eden dönüştürücü bir politika olarak önemli bir potansiyel taşımaktadır. Ekonomik olarak, ticareti, turizmi ve yatırımı geliştirebilir, daha derin bir entegrasyon ve karşılıklı refahı teşvik edebilir. Yunan adalarını ziyaret eden Türk vatandaşları için varışta vize programına odaklanan Türk-Yunan Ege turizmi üzerine yapılmış olan bir vaka çalışması, güncellenmiş ve rahatlatılmış vize politikalarının somut sonuçlarını ve daha geniş potansiyel girişimler için etkilerini vurgulamaktadır. Sosyal olarak, artan hareketlilik, Erasmus+ gibi girişimler aracılığıyla kültürler arası anlayışı güçlendirebilir, önyargıları azaltabilir ve kapsayıcılığı teşvik edebilir. Politik olarak, vize serbestleştirme, göç ve güvenlik zorlukları konusunda gelişmiş iş birliği yoluyla bölgesel istikrara katkıda bulunurken, Türkiye'nin AB katılım sürecine yenilenen bir katalizör olarak hizmet edebilir. Ancak bu faydalara güvenlik endişeleri, yasadışı göç riskleri ve organizasyonel yönetim mekanizmalarına duyulan ihtiyaç gibi zorluklar da eşlik etmektedir. Bu boyutları ele alarak araştırma, vize serbestliğinin Türkiye-AB ilişkileri üzerindeki potansiyel etkilerinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between Turkey and the European Union (EU) has long been characterized by a complex interplay of cooperation and tension. This study explores one of the most significant and recently revitalized aspects of this relationship: the prospect of visa-free travel for Turkish citizens within the Schengen Area. Visa liberalization holds potential as a transformative policy, promising economic, social, and political benefits. Economically, it could enhance trade, tourism, and investment, fostering deeper integration and mutual prosperity. A case study on Aegean tourism, focusing on the visa-on-arrival program for Turkish citizens visiting Greek islands, highlights the tangible outcomes of relaxed visa policies and their implications for broader initiatives. Socially, increased mobility could strengthen cross-cultural understanding, reduce prejudices, and promote inclusivity through initiatives like Erasmus+. Politically, visa liberalization could serve as a catalyst for renewed engagement in Turkey's EU accession process, while contributing to regional stability through enhanced cooperation on migration and security challenges. However, these benefits are accompanied by challenges, including security concerns, risks of illegal immigration, and the need for robust management mechanisms. By addressing these dimensions, the research provides a comprehensive analysis of the potential impacts of visa liberalization on Turkey-EU relations. The findings aim to contribute to ongoing dialogues on integration, offering insights for policymakers and stakeholders navigating this critical issue.