Uzun süreli genç işsizliğin sosyo-ekonomik belirleyicileri: İstanbul ili üzerine bir alan araştırması
Socio-economic determinants of long-term youth unemployment: A field research in İstanbul
- Tez No: 550717
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Uzun süreli genç işsiz kavramı bir yıldan uzun süredir işsiz olan gençleri kapsamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de uzun süreli genç işsizliğin belirleyicilerini tespit ederek, uzun süredir işsiz olan gençlerin demografik özelliklerinin bu belirleyiciler üzerinde etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaçla uzun süreli genç işsizliğin belirleyicileri eğitim sistemi ve istihdam, işverenlerin istihdam tercih ve eğilimleri, demografik eğilimler ve kentleşme, ekonomik yapı ve girişimcilik ekosistemi ile gençlerin istihdam tercih ve eğilimleri boyutlarında ele alınmış olup, ölçek araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Anket çalışması İstanbul'da ikamet eden ve bir yıldan uzun süredir işsiz olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerle yapılmış ve uzun süredir işsiz olan gençlerin mevcut algıları ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre kadınların, düşük ücret beklentisinde olanların, kayıtdışı çalışanların ve 25-29 yaş aralığında olanların uzun süreli işsizliklerinde belirleyici olan boyut işverenlerin istihdam tercih ve eğilimleri olarak gözlenmiştir. Bir önceki iş deneyiminde kayıtdışı çalışmanın uzun süreli genç işsizlik riskini artırdığı sonucuna varılmış, ayrıca evli olanların, mesleki eğitim almış olanların ve yeterli deneyime sahip olmayanların ekonomik yapı ve girişimcilik ekosisteminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle uzun süredir işsiz oldukları tespit edilmiştir. Önlisans ve altı eğitime sahip olanların, kayıtdışı çalışanların, 25-29 yaş aralığında olanların ve yeterli deneyime sahip olmayanların uzun süreli işsizliklerinin belirleyicilerinin eğitim sisteminden kaynaklandığı ortaya konmuş, demografik eğilimler ve kentleşmeden kaynaklanan sorunların ise işsizlik süresini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term long term youth unemployment includes young people who have been unemployed for more than a year. The main objective of this study is to determine the predictors of long-term youth unemployment in Turkey and long-term unemployed young people who are the demographic characteristics reveal whether the effect on these markers. For this purpose, the determinants of long-term youth unemployment have been dealt with in the dimensions of education system and employment, employment preferences and trends of employers, demographic trends and urbanization, economic structure and entrepreneurship ecosystem and the preferences and tendencies of youth employment. Scale developed by the researcher. The questionnaire was used to measure the current perceptions of young people who have been living in İstanbul for 18-29 years and have been unemployed for more than a year. According to the results of the survey, it was observed that long term unemployment among women, low wages, unregistered workers and 25-29 age group was determined as employment preferences and tendencies of employers. It was concluded previous work experience that informal employment increased the risk of long-term youth unemployment, and who were married, who received vocational training and those who did not have sufficient experience had long been unemployed due to problems arising from the economic structure and entrepreneurial ecosystem. It was found that those who had pre-graduate and under education, unregistered employees, aged 25-29 and who did not have enough experience were the determinants of long-term unemployment and also demographic trends and problems caused by urbanization increased the duration of unemployment.