Technology foresight and modeling: Turkish cybersecurity foresight 2040
Teknoloji öngörüsü ve modellemesi: Türkiye'nin siber güvenlik öngörüsü 2040
- Tez No: 550720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Öngörü, organizasyondan uluslararası seviyeye kadar çeşitli kaynakları kullanmak suretiyle orta veya uzun vadeli gelecek stratejilerini gerçekleştirmek amacıyla teknolojik, ekonomik ve sosyal alanları tanımlayarak yatırım ve araştırmaları önceliklendirmek için doğru metodoloji kombinasyonlarıyla yürütülen sistematik ve çok disiplinli bir süreçtir. Siber güvenlik, siber saldırılara karşı siber sistemlerin korunmasını ve bu sistemlerin bütünlüğünü, gizliliğini ve erişilebilirliğini sağlamaktır. Bu tezde, teknoloji öngörüsü ve siber güvenlik hakkında ayrıntılı bir literatür taraması, tüm dünyadan örneklerle birlikte verilmektedir. Türkiye'nin ulusal siber güvenlik teknoloji öngörüsünü ortaya koymak için iki aşamalı Delfi, odak grup ve senaryo yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmada optimum bir yaklaşımı yakalamak için, araştırmacı ve tez yöneticisi tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji öngörüsü modeli ve çerçevesi takip edilmiştir. Tez, öngörü çıktılarına dayalı somut politika önerileri ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Foresight is a systematic and multidisciplinary process with proper methodology combinations for identifying technological, economic and social areas to prioritize investments and research to realize medium or long-term future strategies by using various resources from organizational to international level. Cybersecurity is the protection of cyber systems from cyber-attacks and providing integrity, confidentiality, and availability of those systems. In this thesis, information about technology foresight and cybersecurity is given through a detailed literature review and with the examples from all over the world. Two round Delphi survey, focus group, and scenario methods were mainly performed in order to develop Turkey's national cybersecurity technology foresight. In the study, a new technology foresight model and framework created by the researcher and thesis supervisor were followed to keep up with an optimum approach. The thesis is concluded by the concrete policy suggestions based on the foresight outputs.