Imagery intelligence technology foresight and modeling of mobile applications in the defense industry
Savunma sanayinde mobil uygulamaların görüntü istihbarat teknoloji öngörüsü ve modellemesi
  1. Tez No: 531568
  2. Yazar: BAŞAK BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Operasyon alanındaki etki ve tehditlerin tanımlanması, sürekli planlama gerektirmekte ve istihbaratın önemini vurgulamaktadır. Elektronik sistemlerin gelişmesiyle günümüzde uzun zaman alan ve yüksek risk taşıyan bir takım keşif gözetleme faaliyetleri çok daha kısa sürede ve emniyetli bir şekilde yapılmaktadır. Bu sebeple savunma teknolojileri çalışmalarını arttırmak için teknoloji politikalarının oluşturulması önemli adımlardan biridir. Yeniden yapılanma hareketleri, yönetim tedbirleri ve işletim prosedürleri, devlet hedefleri ile koordine edilmelidir. Stratejik planlamaların yerli ve milli üretime destek verecek şekilde yapılması için Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi ve bağımsız ulusal bilgi altyapısının geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmada savunma sanayinde mobil uygulamaların görüntü istihbarat teknoloji öngörüsü Delphi Tekniği ile incelenmiştir. Uzmanlara ardışık anket soruları yöneltilerek farklı görüşlerin birleştirilmesi hedeflenmiştir. Analiz sonucunda kısa, orta ve uzun vadeli stratejik karar ve savunma sanayi ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenmiş stratejik hedef önerileri listelenmiştir. Örnek olarak seçilen stratejik hedef ile ilgili yol haritası oluşturularak politika önerileri sunulmuştur. Belirlenen yol haritasının ne kadarının gerçekleştiğini görebilmek için etki analiz model önerisinden bahsedilmiştir. Bir model olarak geliştirilen panoramik mobil uygulama ise, geniş açılı alan görüntüleme imkânı sağlayarak keşif gözetleme sistemlerine alternatif oluşturmaktadır. Yapılan çalışmanın, Vizyon 2023 projesinin kritik teknoloji ağacında bilgi harbi teknolojileri içinde yer alan bilgi istihbaratına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Identifying the threats and impacts of an operation field requires continuous planning and emphasizes the importance of intelligence. With the development of electronic systems that support the military decision-making process increases in number, today long- time and high- risk discovery and surveillance operations are performed faster and safer. Therefore, developing technology policies to augment defense- technology research is a crucial step. Reorganization movements, management measures and operational procedures should be in harmony with government objectives. Supporting R&D activities and developing an independent national information infrastructure are required in order to be able to generate strategic plans to support domestic and national production. In this study, imaging intelligence technology foresight of mobile applications in the defense industry has been examined with Delphi Technique. It was aimed to have a consensus of different opinions by directing sequential questionnaire to the experts. As the result of the analysis, short, medium and long-term strategic decisions and strategic target proposals that take the defense industry needs into account are listed. As an example, a roadmap and policy recommendations have been prepared for the selected strategic target. The impact analysis model proposal is mentioned in order to see how much of the roadmap has been realized. Panoramic mobile application, which is developed as a model, provides an alternative to reconnaissance and surveillance systems as it provides wide-angle field imaging. It is believed that this study will greatly contribute to information intelligence constituent of information warfare technologies that find a place in the technology tree of Vision 2023.