Örgütsel iletişim tarzının örgütsel bağlılık üzerine etkisi: OSTİM organize sanayi bölgesi araştırması
The effect of organizational communication style on organizational commitment: OSTİM organized industrial zone research
  1. Tez No: 550719
  2. Yazar: UTKU BERK ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÖZDE GÖZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı; örgütsel iletişimin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve örgütsel iletişimin, örgütsel bağlılığın alt boyutları üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın kitlesi olarak Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan işletmelerin çalışanları belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında anket yöntemi uygulanmıştır. Verilerin analizinde; çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, örgütsel iletişimin örgütsel bağlılık ve örgütsel bağlılığın alt boyutları olan duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is; Determining the effect of organizational communication on organizational commitment and examining the effect of organizational communication on the sub-dimensions of organizational commitment. As the mass of the study, the employees of the enterprises in the OSTİM Organized Industrial Zone of Ankara were identified. In the study, survey method was used to collect the data. In the analysis of data; multiple regression analyzes were used. According to the research results, organizational communication has a positive and significant effect on emotional commitment, continuity and normative commitment which are sub-dimensions of organizational commitment and organizational commitment.