Türk bankacılık sektöründe mobil bankacılığın bireysel krediler açısından incelenmesi
Analysing mobile banking in terms of individual credit in Turkish banking sector
- Tez No: 550740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YILMAZ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bankalar, teknoloji yatırımlarını arttırarak dijital çağa uyum sağlamışlardır. Akıllı telefonların kullanımın yaygınlaşması ile bankalar da mobil bankacılık uygulaması geliştirmişlerdir. Bu çalışmada, yeni bir mobil bankacılık işlemi olan bireysel kredi kullanımının toplam kredi hacmindeki payının değişim incelenecektir. Aynı zamanda mobil bankacılık kullanım tercihi, internet bankacılığı kullanımına göre değerlendirilecektir. Mobil bankacılıkta kredi kullanımının yeni bir işlem olması nedeniyle 2017- 2018 yıllarına ait üçer aylık veriler bulunmaktadır. Uygulamaya sahip bankaların paylaştıkları veriler ile tüketici kredisi kullandıran tüm bankaların paylaştıkları veriler kullanılacaktır. Yapılacak analiz için Mann Whitney U testi ile regresyon analizi kullanılacaktır. Elde edilecek sonuçlar anlamlılıklarına göre değerlendirilecek ve grafikler ile detaylı olarak açıklanacaktır. Bu çalışma ile mobil bankacılık kullanımında yaşanan artışın internet bankacılığından yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yeni bir teknoloji olmasına karşın, bireysel kredi hacmi içindeki payının hızla arttığı ve bu artışın internet bankacılığından yüksek olduğu görülmüştür. Mobil bankacılığın bankalara, müşterilere ve özellikle de kredi hacmine etkisinin olumlu yönde olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Banks have adapted to the digital age by increasing their investments in digital technologies. With the use of smart phones getting more and more common, banks have started to develop mobile banking applications. Goal of this study is to examine and determine the change in the ratio of individual loan usage in total volume of loans. Also, mobile banking usage preference will be evaluated in accordance with internet banking usage. Due to the usage of loan in mobile banking is a new transaction, there are quarterly data for 2017- 2018. The data which will be used were shared by banks that have mobile applications and banks providing consumer loans. For this analysis, Mann Whitney U test and regression analysis will be used. The results will be evaluated according to their significance and will be explained in detail with the graphics In light of this study, it is determined that the increase in mobile banking usage is higher than internet banking. Although it is a new technology, it is observed that the share of personal loan volume has increased rapidly and it is seen that, this increase is higher than internet banking. It can be said that the effect of mobile banking on banks, customers and especially loan volume is positive.