Nakit dönüşüm süresi ve şirket karlılığı: Borsa İstanbul'daki şirketler üzerine bir uygulama
Cash conversion time and firm profitability: An application of BIST 100 index companies
- Tez No: 550741
- Danışmanlar: PROF. DR. BATUHAN GÜVEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzdeki birçok araştırmalar gösteriyor ki karlılık ve likidite arasında bir ilişki bulunmaktadır. Nakit akışının gerek görüldüğü durumda likiditeyi ve aynı zamanda karlılığı arttırdığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın bir amacıda işletme sermayesi yönetimi ve karlılık arasındaki ilişkinin daha önce yapılan araştırmaları da baz alarak ve bu ilişkinin farklı sektördeki firmaların üzerinde oluşturacağa etki araştırılmak istenmektedir. Teorik çerçeve de üç hipotez kurulmuş, istatistiksel olarak test edilmiş ve bu istatistiksel sonuçların hipoteze uygunluğu araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda bir şirketin ne kadar hızlı kar elde edebileceğine ölçen metrik dönüşüm döngüsüne odaklanır ve karlılığın ölçüsü olarak nakit dönüşüm döngüsünü baz almaktadır. Bu araştırma BIST 100 endeksinde bulunan firmaların 2010 - 2017 yılları arasında toplanan tüm verilerin analizi sonucu elde edilmiş olup tezin amacına uygun olarak hareket edilmiş ve hipotezler birçok farklı açıdan test edilmiştir. Hipotezlerin oluşturulmasında BIST 100 şirket verileri Kamuyu Aydınlatma Platformu tarafından elden edilmiştir. Elde edilen verilerin SPSS programında korelasyon ve regresyon analizleri yapılmış olup bu listelenen firmaların işletme sermayesi yönetimi ve karlılık arasındaki ilişkileri grafiksel olarak ifade edilmiştir. Araştırmanın sonucunda nakit dönüşüm döngüsünün şirket karlılığı arasındaki pozitif ilişki net bir şekilde belirtilmiştir. Yapılan analizlerden çıkan en önemli sonuç nakit dönüşüm döngüsünün şirket karlılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olma gücüdür. Bu analizleri güçlendirmek için birçok değişken hesaba katılmış ve sunulan hipotezler güçlü kanıtlarla temellendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many researches indicates that there is a relation between profitability and liquidity. It is observed that cash flow can increase liquidity and profitability at the same time. The purpose of this research is that the relation between working capital managements and profitability based on previous researches investigation and show the effect of this relation on firms from different sectors. This study focuses on the metric conversion cycle which measures how quickly a company can profit in addition to the basement of the cash conversion cycle which is measure of profitability. This case is obtained as a result of analysis of all collected data from BIST 100 Index from 2010 to 2017 and it has been acted according to the purpose of the thesis and hypotheses which were tested in many different ways. All the BIST 100 index companies' data obtained from Kamuoyu Aydınlatma Platformu for the form of hypotheses. The corelation and regression analysis of all outputs were performed with SPSS analyse program and the relation working capital management and profitability were evaluated graphically among all listed companies. As a consequence of this study the positive relation between company profitability and the cash conversion cycle can be defined clearly. The most important result of the analysis is that cash conversion cycle have a storng impact on firm profitability. In order to strengthen these analysis, many variables were taken into account and the presented hypotheses were based on strong evidences.