Uluslararası sermaye ile etkileşim açısından Türkiye'de üretken sermaye süreci: 1960-1980 dönemi
Industrial capital in Turkey in terms of interaction with international capital: Period of 1960-1980
  1. Tez No: 550739
  2. Yazar: SEMA HAYRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İKBAL BEGÜM KÖSEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki sanayi sermayesi birikim sürecinin 1960-80 dönemi incelenmekte ve Türkiye'deki sermaye birikim sürecinin, uluslararası sermaye birikim mekanizması ile etkileşimine odaklanılmaktadır. Türkiye sanayileşme sürecinin uluslararası sermaye ile etkileşimi açısından 1960-80 dönemi seçilmiştir; çünkü, tarihsel olarak Türkiye kapitalistleşme süreci her dönemde uluslararası sermaye birikim mekanizması ile etkileşim halinde bulunmuş olmasına rağmen, 1960-80 dönemindeki etkileşim, Türkiye'de kapitalist sistemin yerleşmesini içermektedir. Dolayısıyla, Türkiye'deki toplumsal yapının kapitalizmin işleyiş yasalarına uygun biçimde dönüştüğü bu dönem, hala güncelliğini korumakta ve bu döneme ilişkin olguların bütünlüklü bir analizini içeren çalışmalar önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the industrial capital accumulation process in Turkey during the 1960-80 period is examined. The main focus is on the process of capital accumulation with the interaction between international mechanisms of capital accumulation. In terms of understanding the interaction between Turkey's industrialization process with the international mechanisms of capital accumulation, 1960-1980 period is important. Because, in Turkey's capitalization history, although it has always been in interaction with international capital accumulation process, but the interaction in the 1960-80 period, contains of the settlement of the capitalist system in Turkey. Therefore, this period which social structure in Turkey has transformed in accordance with the laws of capitalism, is still up-to-date and the studies involving a thorough analysis of the facts of this period are important.