Analysis of knowledge and technology transfer between research infrastructures and industry in Turkey
Türkiyede araştırma altyapıları ile sanayi arasındaki bilgi ve teknoloji transferinin analizi
  1. Tez No: 550742
  2. Yazar: AYCAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın temel amacı araştırmacıların, bilgi ve teknoloji transferine ilişkin davranış ve yaklaşımlarının analiz edilmesi ile ticarileştirme faaliyetlerinde bulunma konusunda onları motive eden ve engelleyen faktörleri tespit etmektir. Bu çalışma, Türkiye'de Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine Dair Kanun çerçevesinde desteklenmekte olan 4 araştırma altyapısındaki araştırmacılara odaklanmaktadır. Çalışmada, araştırmacılara yönelik anket çalışmasından elde edilen nicel veriler ile araştırma altyapı müdürleriyle yapılan mülakatlardan elde edilen nitel veriler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, araştırmacıların akademik yayın dışındaki bilgi ve teknoloji transferi faaliyetlerinde bulunma düzeyleri düşüktür. Ticarileştirme faaliyetleri, araştırmacıların bilgi ve teknoloji transferi faaliyetleri arasında en düşük düzeye sahiptir. Ticarileştirmeye yönelik motivasyon faktörleri olarak, araştırmayla ilgili başarı ve kazanımlar ile sosyal faydalar, bireysel kazanç ve diğer faktörlere göre araştırmacılar için daha fazla önem taşımaktadır. Araştırmacıların ticarileştirme faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyen en önemli üç faktör; (i) akademik ve bilimsel faaliyetlerin yoğunluğu nedeniyle ticarileştirme faaliyetlerine yeterli zaman ayrılamaması, (ii) özel sektörün Ar-Ge konusunda isteksiz olması veya bilgi sahibi olmaması ve (iii) özel sektör ve araştırma altyapısının farklı kurumsal kültür ve beklentilere sahip olmasıdır. Araştırma altyapılarına ilişkin yasal düzenlemenin göreceli olarak yeni olması nedeniyle, araştırma sonuçları hem yeni sistemin ilk sonuçlarını, hem de yükseköğretim sisteminin ve araştırma altyapılarındaki önceki sistemin etkilerini yansıtmaktadır. Çalışmanın son bölümünde, anket ve mülakat sonuçları doğrultusunda politika ve uygulama araçlarına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the knowledge and technology transfer (KTT) behaviors and attitudes of researchers in research infrastructures (RI) and explore the motivating and deterring factors for their commercialization actions. The study is focused on the researchers in the 4 RIs, which have been supported within the Law on Supporting Research Infrastructures in Turkey. In the study, quantitative data collected through survey among researchers is integrated with the qualitative data gathered through interviews with the RI directors. The research results indicate that researchers' overall engagement in various KTT channels other than academic publishing is low. Commercialization activities are the least common form of KTT activities. In terms of motivating factors for commercialization, research related achievements and societal benefits are more important for researchers than personal gains or other factors. The three most significant deterrent factors for researchers' commercialization behavior are; (i) Insufficient time because of the intensity of academic and scientific activities, (ii) Firms' lack of interest or knowledge about R&D and (iii) Mismatch between the culture and expectations of firms and RIs. Since the legal framework of RIs is relatively new, the survey results reflects both the preliminary effects of the new system and the impact of the higher education system in general and previous settings in the RIs. In the light of the survey and interview findings, policy recommendations and measures are presented in the last section of the study.