Özel eğitim kurumlarında uygulanan pazarlama uygulamaları ve müşteri memnuniyeti açısından değerlendirilmesi (Konya ili alan çalışması)
The application on marketing methods in special teaching instutas and it's evalution in terms of customer satisfaction (Field work in Konya)
  1. Tez No: 550768
  2. Yazar: KEMAL KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küreselleşme ve bilgi teknolojilerindeki gelişmeler, günümüzde sayıları hızla artan eğitim hizmeti sunan kurumları da etkilemiştir. Öğrenci ve velilerin rekabet ortamında bek-lenti ve ihtiyaçlarının artması, kalite algısının yükselmesi gibi nedenlere ek olarak rakiplerin ve alternatiflerin yoğun olması bu kurumların bir farklılık oluşturması zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Özel eğitim kurumlarına kayıt aşamasından, eğitim gördüğü süreç içerisinde ve mezuniyet sonrasında öğrenci memnuniyeti eğitim hizmeti pazarlaması kapsamında yer almaktadır. Eğitim hizmetleri sektöründe başarılı ve kalıcı olmak isteyen kurumların stratejik pazarlama tekniklerini doğru olarak uygulamaları, hedef kitlelerini tanımaları, kendi hizmet ve beklentilerine uygun hedef kitleleri seçmeleri ve bu hedef kitleye farklılıklarını hissettirmeleri zorunluluktur. Bu çalışmadaki amacımız hizmet pazarlaması bağlamında eğitim pazarlamasının müşteri memnuniyeti açısından değerlendirmesini yapmaktır. Çalışmamızın birinci bölümünde literatür taraması yapılarak eğitim Sistemiyle ilgili temel kavramlar ve Türk Eğitim Sistemi hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde hizmet pazarlaması ile ilgili bilgi verilmiş ve üçüncü bölümünde ise anket çalışması yapılarak so-nuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization and knowledge technology development effect.the eduational founda-tions, increeasing the number o them, which service education. These foundations have to creati differences because of increasing the expectation, and necessities of the students and families in rivaliy atmosphere and the rising of quality perception. Students pleasure from the enrollment level to the process of education and until the graduatron takes part in the content of education marketing. İt is a must fort he private education foundations which wat to be permanent and successful to apply the strategic marketing technipues truely, to know the target group, to choox the suitable target group, which suits their own expectati-ons and services and to maket hem feel their differences our arm of this study is evaluating the service marketing of education in terms of customers pleasure. İn the first part of our study by scanning literaturebasic concepts about education system and information about Turkish Education system has given. İn the second part it is informed about service marketing and in teh third part a questionnate exalmated the results is made. İn the first part of our study, making the scan of literature is about the system of introduced, in the second part it is introduced service marketing and in the third part it is made a questionnaire that is evaluated the results.