Susma hakkı
Right to silence
  1. Tez No: 550778
  2. Yazar: NURAN HAYDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR MEMİŞ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Susma hakkı, kişinin kendini suçlamaya zorlanamaması ilkesinden neşet eden, adil yargılanma ve dolayısıyla savunma hakkına içkin bir insan hakkıdır. Temel hak ve özgürlüklere saygılı bir biçimde maddi gerçeğe ulaşmayı hedefleyen günümüz ceza muhakemesi hukukunda, ispat yükü iddia makamının üzerindedir. Kesin hükme kadar masum sayılan bireylerin, kendi aleyhlerine yürütülen davaya aktif olarak katkıda bulunma ve ispata yardımcı olma yükümlülükleri yoktur. Ancak ceza muhakemesinin sağlıklı yürütülebilmesi ve sonuca ulaşabilmesi için bireylerin temel haklara müdahale niteliği taşıyan bazı işlem ve tedbirlere katlanmaları beklenmektedir. Bu noktada susma hakkı, katlanma yükümlülüğünün bir sınırını oluşturup, aynı zamanda bir delil yasağı olarak da gündeme gelmektedir. Bu çalışma, kavramsal yapısı, tarihçesi, karşılaştırmalı hukuktaki yeri, kişi, konu, yer, zaman bakımından kapsamı ve belge delilleri başta olmak üzere güncel hukuktaki tartışmalı yönleri ile susma hakkını geniş bir perspektiften ele almayı hedeflemiştir. Hakkın hangi hallerde ihlal edilmiş sayılacağı ve bu ihlalin sonuçlarına da ifade alma ve sorgu kuralları ile delil hukuku çerçevesinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to silence is a human right arisen from the privilege against self- incrimination, which is inherent in the right to a fair trial and thus the right of defense. In today's criminal procedure law, which aims to reach the material truth with respecting fundamental rights and liberties, the burden of proof is on the prosecution. Individuals who are presumed to be innocent until the final judgement are not under the duty to contribute actively to the case against themselves and to vindicate themselves. However, in order to provide that criminal procedure runs healthily and reaches results, individuals are expected to endure certain transactions and measures which constitute interference with fundamental rights. At that point, the right to silence constitutes a limit to the duty to endure and comes up also as an evidence prohibition. This study aims for approaching the right to silence in a broad perspective with its conceptual structure, its history, its place in the comparative law, its scope in regard to person, subject, time and place. Instances of violation of the right to silence and their consequences are also included within the scope of interrogation procedure and evidence law.