Susma hakkı
Right to silence
  1. Tez No: 589228
  2. Yazar: MELTEM KARANLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Susma hakkı kişiye, kendisine sorulacak soruların tamamına veya istediği kadarına sessiz kalabilme ve kendisi aleyhine olabilecek her türlü delili vermeye zorlanamaması olanağı vererek, kendisi aleyhine yürütülen ceza muhakemesinde, kişinin kendisini suçlamamasına veya buna zorlanamamasına güvence oluşturan bir kurumdur. Susma hakkı kişiye dar anlamda kendisine sorulan sorulara cevap vermeme hakkı tanırken, geniş anlamda sorulan sorulara cevap vermeme ve kendisi aleyhine olabilecek delilleri sunmama hakkı tanımaktadır. Susma hakkı bu çalışmada sadece bir ceza muhakemesi kurumu olarak değil, bir insan hakkı olarak değerlendirilmiş ve bu doğrultuda geniş bir bakış açısıyla incelenmiştir. Çalışmanın amacı, susma hakkının tarihsel gelişimini ortaya koyabilmek, susma hakkının kapsamı ve sınırları ile hakkın ihlalinin sonuçlarına ilişkin doktrinde yer alan görüşleri derleyebilmek, susma hakkının farklı hukuk sistemlerindeki görünümü ve Türk hukukundaki yansımalarını ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
The right to silence is an institution that provides assurance that the person cannot be forced to blame himself in criminal proceedings against him. The right to silence, in its narrow sense, allows the person not to answer the questions asked to him. In a broad sense, the right to silence allows the person not to answer the questions asked and not to present any evidence against him. In this study, the right to silence was evaluated not only as a criminal procedure institution, but as a human right and was examined from a broad perspective. This study aims to point out the historical development of the right to remain silent, to compile the arguments stated within the literature regarding the scope and limitations of the right to remain silent and the consequences of its violation, and to put forward prospects on the right to remain silent in different legal systems and its reflections in Turkish Law.