Anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerinin özen borcu
The duty of care of board members in joint-stock companies
- Tez No: 550779
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA AYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ise, anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerinin özen borcuna ilişkin açık olarak özel bir hüküm getirmiştir. Bu hüküm, tedbirli bir yönetici gibi davranmayan yönetim kurulu üyelerinin özen borcunu ihlal etmiş sayılacağını düzenlenmiş ve aynı zamanda şirketin menfaatlerinin gözetilmesine dikkat çekilmiştir. Anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerinin sorumlulukları belirlenirken yönetim kurulu üyelerine karşı açılan sorumluluk davalarına konu olan iş ve işlemlerde kusurlu olup olmadıklarının tespiti için özen gösterip göstermedikleri dikkate alınır. Tezimizde anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerinin özen borcu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish Commercial Code (Law No: 6102) introduced a special provision regarding the duty of care of board members in joint-stock companies. This provision regulates that the members of the Board of Directors, who do not act as a cautious manager, will be deemed to have violated the duty of diligence. When determining the responsibilities of the members of the board of directors in joint stock companies, it is taken into account whether they are taking care to determine whether they are defective in the works and transactions subject to the responsibility cases. In our thesis, the duty of care of the board members in joint-stock companies are examined.