2008 küresel finansal krizin yerel ekonomiler üzerine etkisi: Konya örneği
The impact of 2008 global financial crisis on local economies: The case of Konya
- Tez No: 550786
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ülkeler arasındaki teknik, ticari ve iktisadi sınırların büyük ölçüde ortadan kalkması, ekonomilerin birbirleri ile etkileşim düzeyini oldukça üst sınırlara taşımıştır. Böylece bir ülkede yaşanan problemlerin kısa süre içerisinde diğer ülkelere yayılması için elverişli bir zemin oluşmuştur. Bu bağlamda 2008 Krizi de dünya ekonomisinin bir daralma sürecine girmesine neden olarak ülkelerin makro ve mikro büyüklüklerinin dalgalanmasına yol açmıştır. Nitekim Türkiye ekonomisi de krizin etki alanı içerisinde yer almıştır, ancak kısa süre içerisinde hızlı bir toparlanma sürecine girmiştir. Kaynakları itibariyle Türkiye'nin güçlü bir potansiyel taşıyan Konya bölgesinde de kriz, etkilerini belli ölçüde göstermiştir. Söz konusu etkiler ise gerek bölgesel gerekse ulusal dinamikler aracılığıyla genel olarak zayıflamıştır.
Özet (Çeviri)
The abolition of the technical, commercial and economic boundaries between the countries has brought the level of interaction between the economies to the upper limits. Thus, a favorable ground has been created for the problems in a country to spread to other countries in a short time. In this context, the crisis of 2008 caused the world economy to enter into a contraction process, leading to a volatility in the macro and micro-size of the countries. Indeed, Turkey's economy has also taken part in the domain of the crisis, but has entered a rapid recovery in a short period of time. In the Konya region, which has a strong potential in terms of resources, the crisis has shown its effects to a certain extent. These effects are generally weakened by both regional and national dynamics.