Aliya İzzetbegoviç'in düşüncesinde İslam ve medeniyet tasavvuru
Envisagement of civilization and Islam in the thought of Aliya Izzetbegovic
- Tez No: 850431
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada Aliya İzzetbegoviç'in medeniyet tasavvuru konu edinilmiştir. İzzetbegoviç'in bir medeniyet tasavvuru geliştirdiği iddiasından hareket eden bu çalışma, toplumlar arası ilişki perspektifinden hareketle İzzetbegoviç'in niçin bir medeniyet tasavvuru geliştirme çabası içinde olduğunu izah etmiştir. Bu bağlamda Bosna'nın ve Bosnalı Müslümanların tarihsel olarak bir kimlik mücadelesi içinde olduğu saptanmış ve bu hususta İzzetbegoviç'in medeniyet tasavvurunun ardındaki toplumsal dinamikler ve değişkenler ortaya konmuştur. Bu da araştırma kapsamı neticesinde ortaya konan ana problem ve alt sorular neticesinde elde edilen verilerin belli kavramsal temalar neticesinde tasniflenmesiyle ve bunların da birbirleriyle ilişkilendirilmesi sonucunda elde edilmiştir. Sonuç olarak Bogomilliğin, Bosna'daki İslamlaşma sürecinin, Bosna'nın maruz kaldığı toplumlar arası ilişkinin ve bu süreçteki Osmanlı İmparatorluğu'nun ve Avusturya Macaristan İmparatorluğu'nun Bosna Hersek üzerindeki etkisinin ve keza bunlarla ilintili olarak Bosnalı Müslümanların milliyetçiliği, muhalif yapılanmaları ve son olarak İzzetbegoviç'in İslami yenilenmeden, iki kutuplu birlik olarak İslam'dan ne anladığı ve post-Yugoslavya sürecinde düşünsel ve eylemsel açıdan nasıl bir duruş sergilediği gibi unsurlar onun medeniyet tasavvurunu inşa eden en temel bileşenler olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, Alija Izetbegovic's envisagement of civilization is discussed. Through the claim that Izzetbegoviç developed a envisagement of civilization this study, explained why Izetbegovic was trying to develop a envisagement of civilization through the perspective of inter-societal relations. In this context, it has been determined that Bosnia and Bosnian Muslims have historically been in a struggle for identity, and in this regard, the social dynamics and variables behind Izetbegovic's envisagement of civilization have been revealed. This was achieved by classifying the data obtained as a result of the main problems and sub-questions posed within the scope of the research into certain conceptual themes and associating them with each other. As a result, Bogomilism, the Islamization process in Bosnia, the inter-societal relationship that Bosnia was exposed to, and the influence of the Ottoman Empire and the Austro-Hungarian Empire on Bosnia and Herzegovina in this process, as well as the nationalism of Bosnian Muslims, their opposition structures, and finally Izetbegovic elements such as what he understood from Islamic renewal, Islam as a bipolar unity, and his intellectual and active stance in the post-Yugoslavia process were revealed as the most basic components that built his envisagement of civilization.