Ratlarda postmortem mRNA degradasyon düzeylerinin araştırılması ve postmortem interval tayinindeki yeri
Investigation of postmortem mRNA degradation levels and their importance in postmortem interval estimation in rats
  1. Tez No: 550811
  2. Yazar: ENES KERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Ölümden sonra geçen sürenin tahmini tüm olgularda önemlidir. Çeşitli yöntemlerin kullanıldığı postmortem interval tayini (PMI) tahmininde gelişen teknolojiyle birlikte moleküler yaklaşımlar öne çıkmaktadır. Bu çalışmada ölümden sonra 48. saate kadar RNA kalitesinde meydana gelen değişim ile PMI arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Wistar albino ratlarda ölümden sonra farklı sürelerde +4 °C'de bekletilen kalp ve iskelet kası dokularından RNA izolasyonu yapılmıştır. Elektroforetik olarak rRNA bant bütünlükleri değerlendirilmiş ve ACTB, PPIA, GAPDH, SRP-72 ve EMC-7 referans genlerinin mRNA ekspresyon seviyeleri RT-qPCR'da incelenmiştir. Bulgular: Total RNA, 28S ve 18S rRNA subunitlerinin 12., 24. ve 48. saat örneklerinde yıkımlanmaya başladığı görülmüştür. Kalp kasında mRNA yıkımlanmasına bağlı; 24. saatteki PPIA geni threshold cycle (Ct) değerleri ile 0., 6., ve 12.
Özet (Çeviri)
Aim: The estimation of the time since death is important in all cases. With developing technologies, molecular approaches come to the forefront in the estimation of PMI. The aim of this study was to investigate the relationship between change in RNA quality and PMI for up to 48 hours after death. Methods: In Wistar albino rats, RNA was isolated from cardiac and skeletal muscle tissues kept at +4 °C for different periods after death. Electrophoretic rRNA band integrity was evaluated and expression levels of ACTB, PPIA, GAPDH, SRP-72 ve EMC-7 genes were investigated in RT-qPCR. Results: Total RNA, 28S and 18S rRNA subunits began to degrade at 12th, 24th and 48th hour samples.