Türkiye'de idarenin bütünlüğü ilkesinin bir aracı olarak yerel yönetimler üzerinde idari vesayet denetimi
As a tool for local government control over an administrative tutelage of the integrity management principles in Turkey
  1. Tez No: 550814
  2. Yazar: TUBA PERİHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE PEKKÜÇÜKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Devlet yapılanmaları üniter ve bileşik devlet olarak ikiye ayrılmaktadır. Bileşik devlet şekillerinde çoklu siyasi merkez bulunur. Tek bir yürütme, yasama ve yargı organı yoktur. Ulusal ve ulusaltı ölçekte iki ayrı otorite merkezi vardır. İdari yapıda yerel özerklik ilkesi daha belirleyicidir. Üniter devlet yapılanmaları ise, içerisinde teklik özelliği barındırmakla birlikte idari teşkilat bütünlük çerçevesinde ikili yapısal özellik göstermektedir. Buna göre; üniter devletlerin idari teşkilat yapısı merkezi yönetim ve yerinden yönetim şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Merkezi yönetim yetki, görev ve sınırlarının anayasal hükümlerle belirlenmesi tercih edilirken yerel yönetimlere ilişkin hususların düzenlemesi ise yasalara bırakılmaktadır. Mevzuatsal düzenleniş farklılıkları bile söz konusu bu ikili yapı arasındaki ilişkinin nasıl şekillendiği hakkında bilgi vermektedir. Merkezi yönetimin üstünlüğünü esas alan ülkelerde yerel yönetim birimleri her zaman el altında tutulması gerekli birimler olarak görülmüş, yerel yönetim birimleri adeta merkezi yönetimin birer uzantısı halini almışlardır. İdarede bütünlük ilkesi merkez-yerel ilişkilerinin belirleyicisi konumundadır. Bu ilkenin sağlanabilmesi için denetim gereklidir. Denetim hem merkez idarenin kendi içerisinde mevcuttur hem de merkez idarenin mahalli idareler üzerinde denetimi söz konusu olmaktadır. Uygulamadaki hukuki denetim araçları ise hiyerarşi, idari vesayet, yetki genişliği ve dış denetimdir. Bu çalışmada; devlet şekilleri hakkındaki kısa bilgilendirmeden sonra üniter devlet yapısı özellikleri de göz önünde bulundurularak Türkiye'de merkezi yönetim ve yerel yönetim birimlerine ilişkin genel bilgiler verilerek merkezi yönetim ve yerel yönetim arasındaki ilişkinin düzenleyicisi olan idarenin bütünlüğü ilkesi anayasalarda düzenlenişi de dikkate alınarak incelenmiştir. İncelemeler ışığında, yerel yönetimlere tanınan özerkliğin idari bütünlüğü bozacağı kaygısının hala var olduğu, her ne kadar yasal gelişmelerle demokratik adımlar atılmış ise de üniter yapıyı da korumak maksadıyla merkezi yönetimin yerel yönetim üzerinde ağırlığını ortaya koyduğu değerlendirmesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Statestructures are divided into a unitarystateand a compoundstate. There are multiple political centers in the form of compoundstates. There is nosingleexecutive, legislative and judicial body. There are twose parateauthority centers at national and subnational level. The local autonomy principle is more determinative in thea dministrative structure. The unitary state structures have a uniqueness feature, but the administrative organization has dual structural features in the whole. According to this; the administrative organizational structure of the states is divided into central administration and decentralization. While, it is preferred that theauthority, duties and limits of centralgovernment be determined by constitutional provisions, regulation on matters related to local governments is left to the law. Even legislative regulation differences provide information on how the relationship between these dual structures is shaped. In countries based on the supremacy of central government, local government units areseen as necessary units to be kept under control at all times. Local government units have become extensions of central government. Integrity principle in administration is the determinant of central-localrelations. Auditing is necessary to ensure that this principle is achieved. The audit is concerned both with the central authority itself and with the local administrations of the central authority. The legal supervisiontools in the application are hierarchy, administrative tutelage, deconcentration and external supervision. In this study; brief information on state forms has been given. Considering the unit features state structure, general information has been given about central government and local government units. The principle of integrity, which is the organizer of there lationship between central government and local government, has been examined, taking into account the fact that it is regulated by constitutions.In the light of thereview, it has been reached that the autonomy recognized by the local governments is concerned that the administrative integrity will deteriorate, although the democratic steps have been taken in legal developments, the central government has put its weight on the local government in order to protectunitary structure.