Erişkin hematoloji polikliniğine ilk başvurusunda pansitopeni saptanan hastalarda etiyoloji
Erişkin hematoloji polikliniğine ilk başvurusunda pansitopeni saptanan hastalarda etiyoloji
- Tez No: 550829
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KUKU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Erişkin Hematoloji Kliniğine İlk Başvurusunda Pansitopeni Saptanan Hastalarda Etiyolojik Nedenler Giriş: Pansitopeni, periferik kanda her üç seri elementin normal referans değerlerinin altında olduğu tıbbi bir durumdur. Pansitopenili olgularda destek tedavileri ile birlikte etiyolojiye yönelik tanısal çalışmalar sonucuna göre uygun tedavinin başlatılması kritik öneme sahiptir. Merkezler tarafından muhtemel etiyolojik nedenlerin bilinmesi, pansitopeni olgularının ayırıcı tanısının daha erken yapılmasına katkı sağlayabilir. Bu çalışmada, erişkin hematoloji kliniği tarafından ilk değerlendirmesinde pansitopeni saptanan hastalarda etiyolojik nedenlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Erişkin Hematoloji Bilim Dalı'nda 2009 ile 2018 tarihleri arasında hematoloji polikliniğine ilk başvurusunda veya ilk konsültasyonunda pansitopeni tespit edilen hastalar alındı. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya pansitopeni saptanan toplam 467 hasta alındı. Pansitopeni, hemoglobin değerinin erkeklerde
Özet (Çeviri)
Etiology of Patients with Pancytopenia at the First Application to Adult Hematology Outpatient Clinic İntroduction: Pancytopenia is a medical condition in which all three serial elements in peripheral blood are below normal reference values. In patients with pancytopenia, it is critical to initiate appropriate treatment according to the results of diagnostic studies with etiology as well as supportive treatments. Knowledge of possible etiologic causes by centers may contribute to the differential diagnosis of pancytopenic cases earlier. In this study, we aimed to investigate the etiological causes of patients with pancytopenia in the first evaluation by adult hematology clinic. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with pancytopenia at the first presentation of the hematology outpatient clinic or in the first consultations between 2009 and 2018 were included in our study. A total of 467 patients with pancytopenia were included in this retrospective study. Pancytopenia was defined as the hemoglobin value being