Uzun dönemli kamu sağlık harcamalarında sosyoekonomik belirleyiciler: Türkiye örneği
Socioeconomic indications on the long term public healthcare expenditures: Turkey sample
- Tez No: 550842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Econometrics, Economics, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sağlık kişilerin fiziki, ruhi ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olmasıdır. Tam iyilik halinin sağlanması için kişisel çabaysa çoğu zaman yetersizdir. Bu sebeple özellikle 20. yüzyılda devletin sağlık hizmetlerinde daha etkin rol alması talepleri artmıştır. Bu talepler de kamu sağlık harcamalarının küresel ölçekte her geçen gün artmasına yol açmıştır. Kamu sağlık harcamalarında tek neden sosyal talepler değildir. Ulusal ölçekte ülkelerin ekonomik ve sosyal olanakları da kamu sağlık harcamalarına etki etmektedir. Granger nedensellik analizinin yapıldığı bu çalışmada kamu sağlık hizmetleri üzerinde ekonomik belirleyicilerin istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olamadığı teyit edilmiştir. Buna karşılık yaşam beklentilerinden yaşlı nüfustaki artış, kamu sağlık harcamaları üzerinde büyük ölçüde nedensellik oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Health is the person's being in a complete goodness on physically, mentally and socially. However, personal effort is often insufficient for the ensuring the complete goodness. Therefore, the demands of taking efficient role on healthcare services from the governments have increased especially during the 20th century. These demands have incrementally led the increase of healthcare expenditures globally. Social demands is not the only reason on public healthcare expenditures. Countries'economic and social facilities are also affect to the healthcare expenditures on the national scale. In this study which performed Granger's analysis of causality has affirmed that economic determinants have not statistically meaningful effect on the public health service. On the contrary, increasing of old-aged population from life expectancies has confected the large scale of causality on the public health expenditures.