Türkiye'de geri gönderme merkezleri
Removal centers in Turkey
  1. Tez No: 550841
  2. Yazar: EMİNE ŞENZÜMRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan hakları bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan idari gözetim kararı ve bu karara dayanılarak yabancıların sınır dışı edilmek üzere geçici bir süre barındırıldıkları yer olan, geri gönderme merkezlerinin incelenmesidir. Özellikle, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) yürürlüğe girdikten sonra, kanun öncesi döneme ilişkin başvurularda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından Türkiye aleyhine verilen kararlar göz önünde bulundurularak idari gözetim altında geri gönderme merkezlerinde barındırılan yabancıların temel haklarının korunmasına yönelik yapılan çalışmalar ile AİHM kararlarının geri gönderme merkezlerindeki koşullara yansımasının incelenmesi amaçlanmaktadır. YUKK'da tanınan hakların ve Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (AİÖK) tarafından belirlenen standartların, bunlara ilişkin olarak hazırlanan yönergelerin, uygulamada kendine yer bulup bulamadığı konusuna açıklık getirmek amaçlanmıştır. 6458 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesinden önce ulusal ve uluslararası kişi ya da heyetlerce yapılan denetimler sonucunda, idari gözetim altında geri gönderme merkezlerinde barındırma koşullarına yönelik tespit edilen eksikliklerin anılan Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra ne derece giderildiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ulusal ve uluslararası kişi ya da heyetlerce yapılan denetimler sonucunda hazırlanan denetim raporlarında idari gözetim altında geri gönderme merkezlerinde barındırma koşullarına yönelik çok fazla eksiklik tespit edildiği; Türkiye'nin, bu eksiklikleri gidermek, AİÖK standartlarına uygun şekilde barındırmayı sağlamak üzere birçok çalışma yaptığı, insan hakları konusunda kayda değer ilerleme sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to review the removal centers where the foreigners are held for a short time according to the administrative detention, which has an important position in terms of human rights, before they are deported from the country. Pursuant to Law on Foreigners and International Protection numbered 6458 (LFIP), it is particularly aimed at reviewing the studies for protection of fundamental rights of the foreigners in removal centers under administrative detention by considering the judgements taken by the European Court of Human Rights versus Turkey pursuant to foreigners' application to the court, and the influence of the ECtHR judgements on the circumstances in the removal centers. It is also aimed at determining if the rights adopted in LFIP, the standards set in the European Committee for the Prevention of Torture (CPT) and their directives are practical. It is tried to determine to what extent the deficiencies, which were detected for the circumstances in removal centers under administrative retention as a result of the inspections that were carried out by national and international individuals or delegations before the Law #6458 was adopted, have been overcome pursuant to effective date of aforesaid law. It is concluded that several significant deficiencies in the circumstances of removal centers under administrative detention have been detected in the inspection reports as a result of the inspections that were carried out by national and international individuals or delegations, and Turkey has been performing several works in order to overcome such deficiencies and hold the foreigners according to the standards of the CPT, and Turkey has made considerable progress in relation to the human rights.