Sağlık çalışanlarının obstetri ve jinekoloji alanında birey mahremiyetini koruma durumları
Situation to protect individual privacy of health workers in obstetrics and gynecology
  1. Tez No: 550859
  2. Yazar: HEDİYE BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT ÖZERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Araştırma, sağlık çalışanlarının obstetri ve jinekoloji alanında birey mahremiyetini koruma durumlarını değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirmek ve geliştirilen ölçekle, sağlık çalışanlarının obstetri ve jinekoloji alanında birey mahremiyetini koruma durumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma metodolojik ve tanımlayıcı özellikte planlanmıştır. Araştırmanın metodolojik özellikteki ilk aşaması bir üniversite, beş devlet ve 13 özel hastanede 500 sağlık çalışanı; tanımlayıcı özellikteki ikinci aşaması ise bir üniversite, dokuz devlet, dört özel hastanede 632 sağlık çalışanı ile Kasım 2017-Haziran 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Ölçek geçerlik analizlerinde kapsam geçerliği, yapı geçerliği, eş zamanlı ölçüt geçerliği; güvenirlik analizlerinde ise madde analizleri, iç tutarlık, zamana göre değişmezlik değerlendirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasının verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskall Wallis, Mann Whitney-U kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Object: The study was carried out to develop a valid and reliable measurement tool to evaluate of situation to protect individual privacy of health workers in obstetrics and gynecology and to assess cases of protection the privacy of health workers in the field of obstetrics and gynecology. Method: The research was planned as methodological and descriptive. The first phase of research in the methodological features was carried out with 500 health care workers in a university, five states and 13 private hospitals; the second phase of research in the descriptive features was carried out with 632 health care workers in one university, nine state and four private hospitals between November 2017 and June 2019. It was evaluated content validity, structural validity, concurrent application validity in validity analysis; item analysis, internal consistency, invariance over time in reliability analysis. In the descriptive phase of the study, the sample formed 632 health workers, which was calculated by taking into consideration mean score of attention to privacy of the scale developed, the effect size of 0,22, the alpha error of 5% and the power of 80% in the G * Power program. Descriptive statistics, t-test, One-Way Analysis of Variance, Kruskall Wallis, Mann Whitney-U were used in the evaluation of the data of the second stage of the study.