Yoğun bakımda takip edilen travmatik beyin hasarlı hastalarda mikroRNA biyogenezinde yer alan komponentlerin ekspresyon düzeylerinin prognozla ilişkisi
The relationship between prognosis of expression levels of components in microrna biogenesis in patients with traumatic brain injury in intensive care
- Tez No: 550858
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT HAYRİ SANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Travmatik beyin hasarlı hastaların yoğun bakım ünitesi takibinde klinik, radyolojik ve elektrofizyolojik veriler prognozu değerlendirmede katkı sağlasa bile kesin bir prognostik belirteç günümüzde henüz bulunamamıştır. MikroRNA'lar küçük, 19-28 nükleotidden oluşan, protein sentezini posttranskripsiyonel düzeyde regüle eden, endojen, kodlanmayan RNA molekülleridir. miRNA biyogenezi çekirdekte ve sitoplazmada olmak üzere iki basamakta gerçekleşir. Bu basamaklarda özelleşmiş moleküller görev yapmaktadır. Bunlardan en spesifik olanları RNaz III ailesinden olan Drosha enzimi ve kofaktörü Pasha (DGCR8), taşıma reseptörü olan Exportin5, yine RNaz III ailesine ait bir enzim olan Dicer endonükleazı, kararlı zincir seçilimini sağlayan Argonaute proteinidir. MikroRNA sentezinde görev alan moleküllerin işlevlerini doğru yapamamaları halinde sentezi hedeflenen mikroRNA'nın da fonksiyonunun bozulduğu bilinmektedir. Son yıllarda mikroRNA'lar çeşitli hastalıklarda biyobelirteç olarak araştırılmaktadır. Yapılan klinik ve deneysel çalışmalar, travmatik beyin hasarında düzeyleri ölçülen, prognostik ve diagnostik açıdan değerli birçok mikroRNA göstermiştir. Ancak travmatik beyin hasarlı hastalarda mikroRNA biyogenez komponentlerinin seviyeleriyle ilgili veriler kısıtlıdır. Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Anestezi Yoğun Bakım Üniteleri'ne kabul edilen ve travmatik beyin hasarı gelişen 21 hastanın travma sonrası sonrası 4-6. saat ve 72. saatte alınan kan örneklerinden Dicer, Drosha, DGCR8, Exportin5 ve Argonaute2 seviyelerinin ölçülmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırılması planlanmaktadır. Çalışmanın kontrol grubunu travma nedeni ile yoğun bakımda takip edilen fakat beyin hasarı tanısı olmayan 21 hasta oluşturacaktır. Erken (travma sonrası 4-6. saatler) ve geç (72. saat) dönemde ölçülen protein düzeylerinin farklı olup olmadığının saptanması ve bu değişimin prognoza etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar doğrultusunda ağır TBH'lı hastalarda miRNA biyogenez komponentlerinden Dicer, Drosha, Exportin5, DGCR8 ve Argonaute2 proteinlerinin ekspresyon değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. Ancak hasta bazında ekspresyon değişimleri incelendiğinde ağır TBH sınıfından hafif TBH sınıfına yükselen hastaların Dicer ekspresyonlarının arttığı ve Ago2 ekspresyonunun da bu grupta çoğu hastada azaldığı fark edilmiştir. Kısa sürede yoğun bakımdan taburcu olan hastalarda ise yine Dicer ekspresyon profilinin arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A definitive prognostic marker has not been found yet, although clinical, radiological and electrophysiological data contribute to the prognosis of traumatic brain injury patients. MicroRNAs are small, endothelial, non-coded RNA molecules consisting of 19-28 nucleotides that regulate protein synthesis at the post-inflammatory level. The miRNA biogenesis takes place in two steps: the nucleus and the cytoplasm. Specialized molecules serve in these steps. The most specific of these are the Drosha enzyme from the RNase III family and the cofactor Pasha (DGCR8), the transport receptor; Exportin5, the Dicer endonuclease, an enzyme belonging to the RNase III family; the Argonaute protein that provides stable chain selection. It is known that if the molecules involved in microRNA synthesis are not able to function correctly, the function of the targeted microRNA is impaired. In recent years microRNAs have been investigated as biomarkers in various diseases. Clinical and experimental studies have shown many microRNAs that are valuable in terms of prognostic and diagnostic levels, which are measured in traumatic brain injury. However, data on the levels of microRNA biogenesis components are limited in patients with traumatic brain injury. In our study, it was planned to measure Dicer, Drosha, DGCR8, Exportin5 and Argonaute2 levels of 21 patients who were admitted to Akdeniz University Anesthesia Intensive Care Units and who had traumatic brain injury in the 4-6. hours and 72 hours after the trauma and compared with the control group. The control group of the study consisted of 21 patients who were followed up in the intensive care unit due to the trauma but were not diagnosed with brain injury. It is aimed to determine whether the protein levels measured in early (post-traumatic 4-6. hours) and late (72 hours) period are different and to determine the effect of this change on prognosis. According to the results of our study, the expression changes of Dicer, Drosha, Exportin5, DGCR8 and Argonaute2 proteins from miRNA biogenesis components were not found statistically significant in patients with severe TBI. However, when we investigate the patients one by one, it was noticed that Dicer expression of the patients who increased from severe TBI to mild TBI class increased and that the expression of Ago2 decreased in most patients in this group. It was observed that Dicer expression profile was increased in patients who were discharged from the intensive care unit in a short time.