Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin deliryum hakkındaki bilgi ve tutumlarının araştırılması.
A study on the knowledge and attitudes about delirium of nurses working at a university hospital
- Tez No: 550863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN, DOÇ. DR. FİLİZ CİVİL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışma, bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin deliryum hakkındaki bilgi düzeylerinin saptanması amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. İlgili literatürden yararlanılarak hazırlanan anket formunun 420 hemşireye uygulanması ile veriler toplandı ve SPSS 23 istatistik paket programı ile analiz edildi. Araştırma kapsamındaki hemşirelerin %79,3'ünün deliryumu tanımlayabildiği, %60,4'ünün doğru tanım yaptığı, %81,9'unun deliryum, demans ve depresyon arasında farklılıklar olduğunu belirttiği, %76,4'ünün bakım verdikleri hastalarda halüsinasyon, illüzyon gören; korku ve kaygı içinde olan bireylerin olduğunu, %79,5'inin hastalarına yer, kişi, zaman oryantasyonu uyguladığını, %71,2'sinin çalıştıkları serviste deliryum tanısı alan bireylerin olduğu bilgilerine ulaşıldı. Sonuç olarak hemşirelerin çoğunun deliryum konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığı, bildiğini ifade eden hemşirelerin ise tam olarak deliryumu tanımlayamadığı belirlenmiştir. Bu da deliryum belirtilerinin klinik ortamda atlanmasına neden olabilmektedir. Deliryum konusuna hemşirelik eğitimi sürecinde yeterli zaman ayrılarak yer verilmesi, deliryumu tanılama, önleme ve tedaviye yönelik hemşirelere hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi ve deliryumu değerlendirmek amacıyla bütün kliniklerde kullanılmak üzere standart bir veri formu geliştirilmesi önerilmektedir. Anahtar kelime: Deliryum, Hemşire, Bilgi Düzeyi
Özet (Çeviri)
This survey was conducted as a descriptive research to determinate the delirium knowledge levels of 420 nurses working at determinated units in a university hospital. The data were collected with a questionnaire prepared with the help of literature related to the subject and they were analyzed bu using SPSS 23 statistical package program. At the end of the study, it was found that 79,3% of the nurses were able to identify the delirium, and 60,4% had the correct definition, 81,9% knew there were differences between delirium, dementia and depression, 76,4% indicated that the patients whom they care for, hallucinate; and there were the patients in fear and anxiety, 79,5% of the nurses orientated the patients towards place, person and time 71,2% had the patients in the diagnosis of delirium, at their working unit. Consequently, delirium it has been determined that most of the nurses don't have enough information about delirium and the nurses who stated having information about it, can not describe delirium, truly. So, this can be the reason of missing the delirium signs in clinical environment it is suggested that the subject of delirium should be taught with enough time throughout nursery education, in service training about describing and a standart data form for evaluating delirium should be developed for using in all clinics.