Beden imgesi ve sosyal medya etkileniminin beden imgesine bağlı yaşam niteliğine ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of body image and social media influences on life quality and life satisfaction due to body image
  1. Tez No: 550871
  2. Yazar: GÖZDE GENECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA USUBÜTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
''Bu çalışma beden imgesi ve sosyal medya etkileniminin beden imgesine bağlı yaşam niteliği ve yaşam doyumu üzerindeki etkilerini inceleme amacıyla'' yürütülmüştür. Bu temel amaca ek olarak bazı demografik ve kişisel değişkenler (yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir durumu, romantik ilişkiler, beden kitle indeksi, giyime verilen önem ) ile beden imgesine bağlı yaşam niteliği ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Araştırmada 201 kadın, 156 erkek, toplam 357 katılımcı yer almıştır. Katılımcılara sosyal medya grupları (facebook, whatsapp) üzerinden ulaşılmıştır ve veri toplama araçlarını online olarak doldurmaları sağlanmıştır. Verilerin analizi bağımsız gruplar için t test, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular beden imgesi ile beden imgesine bağlı yaşam niteliği alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu, sosyal medya etkilenimi ile beden imgesi, beden imgesine bağlı yaşam niteliği ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmadığı, yaşam doyumu ile beden imgesi ve beden imgesine bağlı toplam alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Demografik ve kişisel değişkenler açısından beden imgesi ile giyime verilen önem arasında, beden imgesine bağlı yaşam niteliği toplam puanın, günlük yaşantı üzerine etki değerinin ve karşı cinsle etkileşime etki boyutlarının giyime verilen önem ile, beden imgesine bağlı yaşam niteliği davranış/tutum alt boyutunun yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksi arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu, sosyal medya etkileniminin demografik ve kişisel değişkenler ile anlamlı bir ilişki bulunmadığı, yaşam doyumunun aylık gelir düzeyi, giyime verilen önem ve yaş arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
''This study was carried out to examine the effects of body image and social media influences on the quality of life and life satisfaction related to body image. In addition to this basic goal, some demographic and personal variables (age, gender, marital status, income status, romantic relationships, body mass index, importance to wear) and the relationship between life quality and life satisfaction are examined. A total of 357 participants were included in the study. Participants were reached via social media groups (facebook, whatsapp) and were able to fill the data collection tools online. Data were analyzed using statistical methods such as t-test, correlation analysis and multiple regression analysis for independent groups. Findings revealed that there was a significant relationship between body image and body image sub-dimensions of life image, there was no significant relationship between social media influences and body image, life image related to body image and life satisfaction, life satisfaction and body image and body image. There was a significant relationship between the sub-dimensions. In terms of demographic and personal variables, between body image and importance given to wear, the quality of life based on body image, the effect value on the daily life and the effect size to the interaction with the opposite sex, the importance given to the wear, the age attribute of the life quality behavior / attitude sub-dimension of the body image. and there was a significant relationship between body mass index and social media effect, there was no significant relationship with demographic and personal variables, there was a significant relationship between life satisfaction, monthly income level, importance given to clothing and age.