The relationship between selfie-editing, body image, eating and personality variables
Özçekim düzenlemenin beden imgesi, yeme, ve kişilik değişkenleri ile ilişkisi
- Tez No: 701756
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada beden imgesi, yeme, ve kişilik ile ilgili etkenlerin özçekim düzenlemeye dair rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Toplamda yaşları 18 ile 30 arasında olan (822 18'den 24'e, 1194 25'ten 30'a) 2016 genç yetişkin (1909 kadın, 107 erkek) çalışmaya katılmıştır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Nesneleştirilmiş Beden Bilinci Ölçeği (NBBÖ), Narsistik Kişilik Envanteri (NKE-16), Frost Çok Boyutlu Mükemmelliyetçilik Ölçeği (ÇMBÖ), Materyal Değerler Ölçeği, ve Yeme Tutum Testi (YTT-26) araclığı ile toplanmıştır. Bu çalışmada iki ana hipotez bulunmaktadır. İlk olarak, beden imgesi ve yeme etkenleri olarak beden izleme, beden utancı, kontrol inançları, yeme tutumları ve kozmetik işlem planlamanın özçekim düzenlemeyi yordaması öngörülmüştür. İkincil olarak, kişilik etkenleri olarak narsizm, materyalizm, benlik saygısı, ve mükemelliyetçiliğin özçekim düzenlemeyi yordaması öngörülmüştür. Araştırma sonuçları hipotezleri kısmen doğrulamıştır. Beden izleme, beden utancı, kozmetik işlem düşüncesi, narsisizm, ve materyalizmin özçekim düzenlemeyi yordadığı görülmüştür. Kontrol inançları, yeme tutumları, benlik saygısı, ve mükemmeliyetçiliğin özçekim düzenlemeyi yordamadığı görülmüştür. Materyalizmin yordayıcı rolü literatür için kayda değer ve yeni bir bulgudur. Bunlara ek olarak yaş grupları ve cinsiyete dair anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bu bulgular literatürün ışığında önem, limitasyon ve klinik ile uygulama çıkarımları dahilinde tartışılmıştır. Gelecek çalışmalar için yönlendirmeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to explore the roles of body image, eating, and personality related factors in relation to selfie-editing. A total of 2016 participants (1909 females, 107 males) aged between 18 and 30 (822 18-to-24, 1194 25-to-30) took part. The data was collected using Demographic Information Form, The Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), The Objectified Body Consciousness Scale (OBCS), The Material Values Scale (MVS), The Narcissistic Personality Inventory-16 (NPI-16), The Eating Attitudes Test-26 (EAT-26), and Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS). There were two main hypotheses. Firstly, it was hypothesized that body image and eating factors such as body surveillance, body shame, control beliefs, eating attitudes, and cosmetic procedure consideration would predict selfie editing. Second, it was hypothesized that personality variables of narcissism, perfectionism, materialism, and self-esteem would predict selfie-editing. The results partially confirmed our hypotheses. Body surveillance, body shame, cosmetic procedure consideration, narcissism, and materialism predicted selfie editing. Control beliefs, eating attitudes, self-esteem, and perfectionism did not. The predictive role of materialism was a noteworthy and novel finding for the literature. Furthermore, significant differences regarding age groups and gender were detected. In the light of the previous literature, these findings were discussed in terms of their significance, limitations, and clinical and practical implications. Suggestions for future directions were offered.