Acil serviste akut koroner sendrom ön tanısıyla tetkik edilen hastalarda ölçülen scube-2 düzeyinin koroner arter hastalığı ciddiyeti ve koroner kollateral damar gelişimi ile ilişkisi
The relationship between scube-2 levels and coronary artery disease severity and coronary collateral vessel development in patients with acute coronary syndrome in emergency department
  1. Tez No: 550872
  2. Yazar: ÇAĞAÇ YETİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN AKÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Acil serviste akut koroner sendrom ön tanısıyla tetkik edilen hastalarda ölçülen scube-2 düzeyinin koroner arter hastalığı ciddiyeti ve koroner kollateral damar gelişimi ile ilişkisi Amaç: SCUBE-2 [signal peptide-CUB (complement C1r/C1s, Uegf, and Bmp1)-EGF (epidermal growth factor)-like domain-containing protein-2] EGF süper ailesine ait bir hücre yüzey proteinidir ve gelişme, organogenez ve dallanan morfogenezde önemli rol oynar. İnsan koroner arterlerinde ateroskleroz gelişiminde, progresyonunda ve anjiyogenezde rol oynadığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Literatürde koroner arter hastalığı(KAH) ve koroner kollateral dolaşım(KKD) ile SCUBE-2 ilişkisi hakkında çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada SCUBE-2'nin ateroskleroz ve anjiyogenezde rol oynadığından yola çıkılarak KAH ciddiyeti ve KKD ile SCUBE-2 düzeyinin ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.11.2018–01.05.2019 tarihleri arasında Acil Tıp Kliniği'nde AKS nedeniyle tetkik edilerek AKS ön tanısıyla Kardiyoloji Kliniği'nce koroner anjiyografileri yapılan 18 yaş üzeri 67 hastayla yapılmıştır. Hastaların acil kliniğinde rutin biyokimya tetkikleri için jel seperatörlü biyokimya tüpüne alınan kanın hastanın istenen tetkikleri için gereken miktarı alındıktan sonra kalan kısım 3000xg'de 10 dk santrifüje edilip serum ayrıldı ve çalışma gününe kadar -800C'de saklandı. SCUBE-2 düzeyleri tayini için ELİSA kiti kullanıldı. Hastaların koroner anjiyografileri yorumlanarak KAH ciddiyetini belirlemek için SYNTAX skorlaması yapıldı. 0-22 puan arası düşük SYNTAX skor grubu, ≥23 puan ise yüksek SYNTAX skor grubu olarak gruplandı. KKD için Rentrop sınıflandırması kullanıldı. Rentrop grade 0 olan hastalar kollateral akım yok, Rentrop grade 1-2-3 olan hastalar kollateral akım var olarak gruplandı. Bulgular: Serum SCUBE-2 düzeyleri yüksek SYNTAX skorlu grupta düşük SYNTAX skorlu gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. (Sırasıyla 1092,31±1088,84 ng/L ve 408,37±337,39 ng/L p=0,001). Benzer şekilde serum SCUBE-2 düzeyleri kollateral akım var olan grupta yok olan gruba göre anlamlı şekilde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The relationship between SCUBE-2 levels and coronary artery disease severity and coronary collateral vessel development in patients with acute coronary syndrome in emergency department. Objective: SCUBE-2 [signal peptide-CUB (complement C1r / C1s, UEGF, and Bmp1) -EGF (epidermal growth factor) -like domain-containing protein-2] is a cell surface protein of the EGF superfamily and is involved in development, organogenesis and branching morphogenesis. There are studies stating that it plays a role in the development and progression of atherosclerosis in human coronary arteries and is also effective in the process of angiogenesis. There is no study in the literature on the relationship between coronary artery disease (CAD) and coronary collateral circulation (CCC) and SCUBE-2. Since SCUBE-2 plays a role in atherosclerosis and angiogenesis process; the aim of this study was to investigate the relationship between SCUBE-2 levels and the severity of CAD and CCC existence. Methods: Our study was conducted in the Emergency Medicine Clinic between 01.11.2018 and 01.05.2019 with 67 patients who were above 18 years of age undergoing coronary angiography by the Cardiology Clinic for the treatment of ACS. Blood samples taken for routine biochemistry tests in the emergency clinic were placed in a gel seperator biochemistry tube and after taking the amount required for the tests for the patient from the blood sample, the remaining part in the tube was centrifuged at 3000xg for 10 min and the serum was separated and stored at -800C until analysis. ELISA kit was used for the determination of SCUBE-2 levels. Coronary angiographies were evaluated and SYNTAX scoring was performed to determine the severity of CAD. The SYNTAX score group with a score of 0-22 was named as a low SYNTAX score group, and the score group with a score of ≥23 was named as a high SYNTAX score group. Rentrop classification was used to determine CCC. Patients with Rentrop grade 0 were grouped as no collateral flow group, and the patients with Rentrop grade 1-2-3 were grouped as collateral flow available group. Results: Serum SCUBE-2 levels were found to be significantly higher in the group with higher SYNTAX scores than the group with lower SYNTAX scores. (1092.31±1088.84 ng/L and 408.37±337.39 ng/L respectively p = 0.001). Similarly, serum SCUBE-2 levels were significantly higher in patients with collateral flow available group than the group with no collateral flow.